Przywódcy UE: Wielka Brytania ma opuścić Unię jak najszybciej

Guardian informuje, że przywódcy europejscy wezwali Wielką Brytanię do niezwłocznego opuszczenia Unii Europejskiej, niezależnie od tego, jak bolesny będzie to proces. "Nie będzie żadnych negocjacji" - zapowiadają. Czytaj więcej

Macierewicz: Brexit bez wpływu na NATO

Minister Obrony Narodowej Andoni Macierewicz zapewnił, że Brexit nie wpłynie na udział Wielkiej Brytanii w obronie wschodniej flanki. Michael Fallon, szef brytyjskiego MON osobiście powiedział mu, że siła kwestie NATO pozostają nienaruszalne.

Szydło: Potrzebna nam Europa suwerennych narodów

- To powinien być dzień refleksji - powiedziała na konferencji Beata Szydło. Premier dodała, że decyzja Brytyjczyków jest suwerenna i powinna zostać uszanowana.

Zdaniem Szydło UE powinna budować przyszłość myśląc o narodach europejskich i Europejczykach. Premier dodała, że wyniki referendum to efekt kryzysów, których nie potrafili rozwiązywać politycy na kontynencie.

- Nie da się trwać tylko od kryzysu do kryzysu. UE potrzebuje pragmatycznej polityki; tej, która bierze pod uwagę los Europejczyków - stwierdziła.

- Zjednoczona Europa suwerennych narodów i wsłuchiwanie się w głos obywateli - to recepta Szydło na przyszłość Unii Europejskiej.

Duda: "Wielka Brytania jest naszym sojusznikiem". Co z Polakami w UK?

Na konferencji Andrzej Duda przekonywał, że rząd PiS utrzyma ścisłe związki z Wielką Brytanią w kwestii gospodarki, wojska i polityki.

- To wielki kraj europejski. Zawsze był, jest i będzie naszym strategicznym sojusznikiem. Wierze, że wynik referendum nic w tej kwestii nie zmieni - powiedział prezydent.

Duda odniósł się także do kwestii Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy obecnie żyją w ogromnej niepewności.

- Nasi rodacy pracują i studiują w Wielkiej Brytanii. Mamy zamiar rozmawiać o nich z brytyjskim rządem. Wierzę, że rząd brytyjski widzi wkład, który Polacy wnoszą w rozwój Wysp Brytyjskich, zarówno pod względem gospodarczym i społecznym. Będziemy starać się, żeby ich prawa nie zostały uszczuplone - powiedział

Duda: Polexitu nie będzie

- Jestem przekonany, że Polacy są zadowoleni z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Nikt nie ma planów organizowania podobnego referendum w Polsce - stwierdził jasno Andrzej Duda.

Młodzi nie chcieli Brexitu

Sprawdziliśmy w jakim wieku byli głosujący w brytyjskim referendum. Okazuje się, że opuszczenie Unii Europejskiej poparli głównie starsi obywatele.

Duda na konferencji: Musimy uniknąć efektu domina

- Wynik referendum to smutna wiadomość, ale tak, w sposób demokratyczny została wyrażona wola społeczeństwa - powiedział na konferencji prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, Polska uszanuje tę decyzję. Poparcie dla "Brexitu" to według Dudy sygnał dla przywódców europejskich. - Musimy zachować spójność. Trzeba zrobić wszystko, aby uniknąć efektu domina - stwierdził.

Prezydent Polski podkreślił także, że trzeba odpowiedzieć na pytanie dlaczego Brytyjczycy podjęli taką decyzję.

- Czy Unia Europejska narzuca zbyt wiele? Być może obywatele mają poczucie, że nie działa w sposób demokratyczny, a oni nie mają prawa wypowiedzenia się w ważnych sprawach. Są przekonani, że zbyt wiele spraw rozstrzyganych jest w Brukseli, bez zasięgania ich opinii - zastanawiał się Duda.