Kaczyński ma pomysł na nową Unię!" Potrzebuje nowego traktatu"

Miejsce Polski jest w UE - mówi prezes Kaczyński
Miejsce Polski jest w UE - mówi prezes Kaczyński Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
- Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. Z Brexitu najbardziej cieszy się Moskwa. UE potrzebuje nowego traktatu na miejsce lizbońskiego - przekonywał Jarosław Kaczyński komentując podane dzisiaj wyniki referendum w Wielkiej Brytanii.


- Brytyjska decyzja może być podstawą do podejmowania podobnych decyzji przez inne państwa. Może dojść do generalnego kryzysu w UE - powiedział na konferencji Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przekonuje, że po podjęciu decyzji o opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię, wspólnota wynika reformy.

Traktat lizboński do poprawki
- To jest dzisiaj potrzebne. Po pierwsze: radykalne doprecyzowanie przepisów UE, by działała ona rzeczywiście o prawo, a nie kwestie arbitralne; sprecyzowana musi być zasada współpracy UE i państw narodowych - stwierdził Kaczyński. Według niego decyzje muszą być przyjmowane w oparciu o prawo, a nie arbitralnie. - Polska jest przedmiotem i ofiarą takich działań - dodał.

Według posła potrzebny jest nowy traktat europejski i reforma UE. Polityka europejska powinna uwzględnić to, że państwa kierują się interesami narodowymi. -Trzeba znaleźć formułę na taką Europę jaka jest, na Europę państw narodowych. Mechanizm musi być konsensualny, nastawiony na porozumienie - powiedział.


Co z Polakami na Wyspach?
- Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej - nie pozostawił wątpliwości Kaczyński. Ostrzegł jednak przed antyunijnymi nastrojami we Francji, Holandii, Austrii i Czechach. Jak dodał, jedynym miejscem gdzie „cieszą się z Brexitu” jest Moskwa.

Kaczyński podkreślił, że Polska miała dobre relacje z Wielką Brytanią, ale jego zdaniem nie były szczególnie lepsze, niż z innymi członkami UE. Dodał także, że konieczny jest kontakt z rządem brytyjskim w sprawie Polaków mieszkających na Wyspach.

- Będziemy musieli rozmawiać z rządem brytyjskim w sprawie Polaków. W przypadku relacji z Niemcami i Francją musimy wystąpić z pewną ofensywą dyplomatyczną. Niczego bym tak sobie nie życzył, jak masowych powrotów Polaków do Polski, ale to wymaga ogromnego wysiłku i sporej ilości lat. Dziś najczęściej występująca pensja to 2200zł brutto to na taką płacę ludzie z Wielkiej Brytanii wracać nie będą - ocenił.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...