Minister Morawiecki narzeka, że 500 plus jest na kredyt. "Państwu potrzebne są oszczędności"

Morawiecki otwarcie mówi o zadłużaniu państwa.
Morawiecki otwarcie mówi o zadłużaniu państwa. Fot. Jacek Marczewski / AG
Jednym z wielu efektów 500+ jest gwałtowny wzrost importu używanych samochodów z Niemiec. Pieniądze przeznaczone na rozwój są wydawane na konsumpcję, co w dłuższej perspektywie według ministra Morawieckiego nie zbuduje PKB, a co najwyżej powiększy dług państwa. – Będziemy musieli z tego długo wychodzić – ostrzega Morawiecki.


– Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 miliardów, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów – mówił minister Mateusz Morawiecki do sympatyków PiS, zebranych w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej. 250 na stojąco biło brawo ministrowi, gdy ten mówił o zadłużaniu państwa.
– Wychowanie człowieka postsocjalistycznego polegało na znanym haśle „róbta, co chceta” – zadłużajcie się i kupujcie. Teraz mamy trochę nowsze telewizory i samochody, ale dług ponad 2 biliony złotych – mówił do zebranych minister, tłumacząc jednocześnie, dlaczego trzeba płacić podatki. – To nie haracz. Omijanie podatków jest złą spuścizną po III RP, z którą musimy się borykać.

Program „Rodzina 500+” polega na wypłatach po 500 zł na każde drugie i następne dziecko w rodzinie. Pieniądze te powinny być w założeniu wydawane na dzieci, na ich edukację, książki, wyjazdy wakacyjne. Tymczasem pisaliśmy w naTemat, jak po uruchomieniu programu skokowo wzrosła sprzedaż używanych samochodów. Wyższe dochody notują też firmy sprzedające buty i ubrania, niekoniecznie handlujące tylko ubrankami dla dzieci.

źródło: wyborcza.pl

Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Samsung 0 0Jak żyć szybko i nie zwariować? Oto gadżety, które ci w tym pomogą
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry