Najwięcej kasy z 500+ rodzice wydali w sklepach CCC i Reserved. Czy Polacy "ubrali się" w te 17 miliardów

Polacy tłumnie ruszyli do sklepów.
Polacy tłumnie ruszyli do sklepów. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / AG
Odkąd ruszyły wypłaty programu Rodzina500+, obie firmy informują o rekordowych obrotach we własnych sklepach. Jeszcze wiosną średnia sprzedaż w sieci sklepów LPP nieznacznie przekraczała 400 mln złotych miesięcznie w czerwcu mieli już 556 mln zł., czyli ponad 150 mln więcej. Rzeka pieniędzy popłynęła także do właściciela sieci tanich sklepów obuwniczych CCC - w marcu czyli przed programem 500+ sprzedano w nich buty za 177 mln zł. Tymczasem w czerwcu już za 226 mln.


Co ciekawe założyciel i główny akcjonariusz spółki Dariusz Miłek niedawno narzekał na przedłużające się wiosenne chłody. Klienci nie chcieli kupować butów z wiosennej kolekcji. Donosili za to zimowe obuwie i potem wskoczyli od razu na letnie. Dla tego przedsiębiorcy oznaczałoby to spory ubytek w dochodach – zarabia bowiem na kolekcjach wypuszczanych cztery razy do roku. W przyszłym roku planuje wypuścić na rynek 50 mln par butów. Kto by przypuszczał, że zamiast pogodzie będzie zawdzięczał sukces polityce prorodzinnej rządu.


Tymczasem czerwiec okazał się najbogatszych miesiącem, w historii obu firm. W LPP, to polski gigant branży odzieżowej, klienci zostawili o ponad 20 procent więcej pieniędzy niż przed rokiem. Spółka otworzyła w tym czasie nowe sklepy, jednak wzrost zakupów widoczny jest także nawet w porównaniu do istniejących już sklepów. W tym samym czasie CCC zwiększyło przychody, aż o 23 procent. Obie firmy notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych i precyzyjnie podają własne wyniki finansowe. Gdyby nie to, trudno byłoby oszacować skalę wydatków z programu rodzina 500+ (może jeszcze ciekawsze dane pokazałaby Biedronka).

Marta Chlewicka, LPP

Spółka LPP nie prowadzi analiz, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, czy rozpoczęcie wypłat rządowego programu 500 + przekłada się na wartość średniego paragonu za zakupy kolekcji dziecięcej Reserved Kids. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży, może on jednak wynikać z różnych czynników – poszerzania oferty asortymentowej w naszych markach czy rozwoju kanału sprzedaży internetowej. Ponadto, okres wakacyjny sprzyja lepszym wynikom sprzedażowym. Lato to bowiem czas, kiedy klienci częściej odwiedzają sklepy, ponieważ przed wyjazdem na urlop chcą uzupełnić swoją garderobę.

Ekonomiści nie dziwią się szałowi zakupów. Właśnie w czerwcu większość samorządów zrealizowała pierwsze przelewy programu i to wraz z wyrównaniem do kwietnia. Rodzice z dwójką dzieci (takich rodzin jest w Polsce blisko połowa) mogli wówczas otrzymać jednorazowo 1000 albo nawet 1500 złotych w przypadku kumulacji wypłat.
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka Konfederacji Lewiatan

Pierwsze miesiące wydatkowania otrzymanych pieniędzy z programu 500+ podyktowane są chęcią zaspokojenia potrzeb, które do tej pory nie były zaspokojone, a przynajmniej nie w zakresie oczekiwanym przez gospodarstwa domowe. Rodziny nasycają się samochodami, wymianą mebli, sprzętu rtv, agd. Teraz zapewne zobaczymy wzrost sprzedaży usług wakacyjnych, a w sierpniu – wzrost sprzedaży artykułów potrzebnych do szkoły i, miejmy nadzieję, książek.

Oto statystyki: sprzedaż samochodów wzrosła w maju o 15 proc., w branży tekstyliów i obuwia wzrost o 19 proc. Na programie 500+ korzystają także producenci mebli, sprzętu rtv i agd (wzrost o ponad 15 proc. w kwietniu), a także kosmetyków i farmaceutyków (wzrost w kwietniu o 13 proc., a w maju „tylko” o 6,5 proc.)

Ekonomista słusznie martwi się pytając czy takie wydatki mają coś wspólnego z inwestycjami w dzieci. Bardzo pośrednio – może tak. – To, na co zostaną długoterminowo przeznaczone pieniądze z programu 500+ zobaczymy dopiero w końcu 2016r. Miejmy nadzieję, że wydatki te będą naprawdę miały charakter inwestycji w dzieci. Szkoda byłoby „przejeść” ponad 17 mld zł w 2017 r., a w kolejnych latach po blisko 23 mld zł. – dodaje.

Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wywiad Jakiego pokazał, czego muszą bać się politycy PiS. Dorasta elektorat, który może ich zmieść
WYWIAD 0 0"To kwestia dobrego wychowania". Mamadou Diouf tłumaczy prezydentowi niestosowność jego "żartu"
FELIETON 0 0Dlaczego PiS zajmuje się seksem? Nie chodzi o prywatną obsesję, ale o coś innego...
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Sztuczna inteligencja pokonała historyków. Odszyfrowała starożytny język lepiej niż ludzie
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy