Faceci nie od parady. 8 Polaków, którzy inspirują do robienia więcej

Kev Fox, Nawałka, Żurawski wśród inspirujących do działania na własnych zasadach.
Kev Fox, Nawałka, Żurawski wśród inspirujących do działania na własnych zasadach. Fot. Artur Kubasik/Agencja Gazeta, Kuba Atys / Agencja Gazeta, mat. prasowe filmu "Kamper"
Różni ich wiele - wykonywane zawody, pasje i wiek. Ale ważniejsze, co ich łączy: siła charakteru i wiara w siebie. Kiedy wydmuszek nie brakuje, oni udowadniają, że o wartości decydują czyny, nie słowa. Oni nie mówią, oni po prostu robią swoje.


Piotr Żurawski

Film "Kamper" opowiada o trzydziestolatkach, którzy robią wszystko byle tylko nie dorosnąć. Żurawski jako tytułowy bohater historii z ciekawym happy endem, prostymi środkami daje widzom emocjonalny wycisk.
Podbija filmowy świat od dawna, choć nie gości na okładkach kolorowych magazynów, nie jest też bohaterem plotek rodem z Pudelka. To aktor interesujący zawodowo - w dorobku ma role w "Czasie Honoru" i "Bodo". Prywatnie ciekawić może teraz, bo ma wiele do powiedzenia. Sam prowadzi stronę poświęconą jego twórczości i kiedy się tam zajrzy, ma się wrażenie, że trafiło się do barwnej krainy. Żurawski jest dowcipny i ma do siebie dystans. Gwiazdor? Celebryta? Jeśli już, to zupełnie nowego rodzaju.

Kev Fox

Ma charyzmę, głos i coś jeszcze, coś, co trudno określić, ale "to" nie pozwala wyjąć słuchawek z uszu i dotyka do żywego. "To" spodobało się Andrzejowi Smolikowi. Owocem współpracy z gwiazdą sceny Manchesteru była płyta, a potem wynikająca z wysiłku dwóch ciekawych osobowości popularność.
Kev Fox nie śpiewa po polsku, ale to Polacy go kochają. Jest "nasz" bez obywatelstwa. Bezpłatnie udostępnione utwory budzą apetyt na więcej. Nie lada sztuką jest stworzyć wyjątkowe dzieło muzyczne, takie, które wejdzie słuchaczowi pod skórę i tak, że pomyśli: o, to mogłaby być ścieżka dźwiękowa mojego życia. Ze Smolikiem w rozmowie z "Wyborczą" przyznali, że chcieli zrobić coś innego. Udało się. Kev jest artystą przez duże A, do tego, co ma dziś doszedł katorżniczą pracą. Bez pomocy wytwórni wydał debiutancki album i koncertował w krajach Europy, m.in. we Francji, w Hiszpanii i Niemczech. Mało brakuje, by poznał go cały świat.

Rafał Czech i Igor Sadurski

Sklep mięsny bez mięsa? Trudno to sobie wyobrazić, ale promowanie wegetariańskich wyrobów w taki sposób, o dziwo, się sprawdza. Na dość szalony pomysł wpadł duet facetów, który do innej kiełbasy przekonywał Warszawę. Chłopaki apelowali do potencjalnej klienteli, by zamawiała to, nad czym pracowali.
Mimo że Rafał i Igor nie wygrali wyścigu z czasem i w najbliższych tygodniach nie otworzą sklepu stacjonarnego Vegan Baczer, trzeba pochwalić ich za entuzjazm i poważne podejście do sprawy. Co ważniejsze, nie złożyli broni i - na razie - namawiają do zakupów online.

Aleksander Doba

69-letni mieszkaniec Polic nie boi się ryzykować. Spokojna emerytura może poczekać, kiedy wzywa przygoda. Kiedyś ktoś zapytał, czemu obchodzi nas możliwość istnienia życia w kosmosie, a życie tu na ziemi już nie. Dobę prawdopodobnie interesuje tylko to drugie - wie, że skoro czas jest ograniczony, trzeba robić wszystko, by spożytkować go najlepiej jak się da.

Postanowił samotnie przepłynąć Atlantyk. Jak postanowił, tak zrobił. Za trzecim razem musiał się poddać. Wywrotka uniemożliwiła dalszą podróż, ale nie zatrzymała ducha kajakarza. Jego wiara w siebie i własne marzenia jest silniejsza niż niesprzyjające warunki. W przyszłym roku znów popłynie - tym razem w kierunku Portugalii, gdzie ma zamiar świętować urodziny. I nie czeka na ten moment bezczynnie, zaczął biegać. Kibicuje mu 30 tys. fanów, do których pisze: Nie szukajcie wymówek jeśli czegoś nie chce się zrobić. Działajcie. Nie od razu wszystko, ale powoli się uda. Jestem tego świetnym przykładem.

Maciek Budzich

Jak mało kto zna się na nowych mediach, reklamie i marketingu. Jego blog MediaFun.pl to emanacja rozległej wiedzy i naprawdę ma z niej tytułowy "fun". Można powiedzieć - Maciek łapie wiele srok za ogon, o sukcesie decyduje jak to robi. Odpowiedź jest prosta: tak, że chętni, by się od niego uczyć, ustawiają się w kolejce. Swego czasu po meandrach internetu prowadził również czytelników naTemat.

Jeśli poświęca czemuś uwagę, wyrabia 200 proc. normy. Od kilku miesięcy szczególnie zajmuje go jeden projekt - Biblia Audio. Jako że jest wielkim fanem audiobooków, robi wszystko, by dowiedziało się o nim jak najwięcej osób. I dobrze mu idzie, w proces twórczy zaangażował wybitnych artystów - Krystynę Jandę, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Adama Woronowicza czy Małgorzatę Kożuchowską. Praca, jaką wykonali, wkrótce będzie dostępna w całości, a dzięki Budzichowi wielu z niecierpliwością na nią czeka.

Rafał Madajczak

Autor prześmiewczego AszDziennika wie, co w trawie piszczy. Jego grono odbiorców stale rośnie, widocznie potrzebujemy ironii i złośliwości w życiu. Rafał Madajczak śmieje się z każdego, bo może i potrafi to robić. Czy przesadza? Czasami pewnie tak, a jednak ludzie to kupują.


Początkowo komentował rzeczywistość jako bloger, zyskał tym, że mówił to, co inni tylko myśleli. Żarty wbijane jak szpilki w najczulsze miejsca wszystkim po równo stały się jego sposobem na życie. Madajczak robi dobrze sprzedający się szum, niby niepoważne treści nie miałyby długo racji bytu. Tymczasem - bez względu na szyld pod jakim tworzy - dziennikarz ma w garści tą część internetu, której już inni łatwo nie zdobędą. A jeśli spróbują, to mają wysoko zawieszoną poprzeczkę. Inteligencja z przymrużeniem oka równa się sukces liczony milionami kliknięć.

Adam Nawałka

Bezsprzecznie bohater ostatnich tygodni, dzięki któremu piłkarska reprezentacja dokonała niemożliwego. Adam Nawałka sprawił, że piłkarze stali się drużyną, jakiej dotąd w nich nie widzieliśmy. I nie oczekiwaliśmy chyba, że nią będą. Po tylu porażkach raczej nikt nie spodziewał się sukcesu, który dokonał się na oczach całego świata.

On sam pozostaje skromnym człowiekiem, który wygrywa spokojem i elegancją. Trudno odmówić mu stylu, a jeszcze trudniej zawziętości. Dobrze, że jeszcze przez jakiś czas będzie czuwał nad piłkarzami.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
The Farm 0 0Ta restauracja sprawia, że dla stołecznego łasucha wypad na Warmię i Mazury... przestaje mieć sens
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach