Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowa ustawa o TK jest częściowo niekonstytucyjna. Sprawę rozpatrywał na wniosek posłów PO, .Nowoczesnej, PSL oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Andrzej Duda podpisał ją pod koniec lipca, a wejść w życie ma w połowie sierpnia.
Ustawę do Trybunału zaskarżyli posłowie
PO, Nowoczesnej, PSL oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem
ustawa jest niezgodna z konstytucją zarówno ze względu na zawarte w niej sprzeczności z ustawą zasadniczą, jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego, który doprowadził do jej przyjęcia.
Zgodny z Konstytucją jest natomiast tryb wyboru prezesa Trybunału, który postanowił usunąć przepis, że orzekać mogą mianowani przez partię rządzącą dublerzy: Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński. TK uważa za właściwy tryb uchwalania ustawy. Będzie więc, po lekkiej modyfikacji, obowiązywać od 16 sierpnia. – Nawet demokratycznie wybrany parlament nie ma prawa ustanawiać regulacji sprzecznych z Konstytucją – uzasadniał wyrok sędzia TK, prof. Andrzej Wróbel. – Kompromitująca opinia nie pozostawia złudzeń: potrzebna jest zmiana prezesa, nowa ustawa, a być może nowelizacja Konstytucji – komentuje tę decyzję Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.