Jedno wielkie zamieszanie, różne informacje z różnych stron, a pytanie wydaje się proste. Ile i dlaczego tak dużo kosztuje aktywacja karty płatniczej w warszawskiej strefie kibica i jak sytuacja wygląda w innych miastach-gospodarzach Euro 2012.
W Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku w strefach kibica nie można płacić gotówką. By kupić piwo, jedzenie, czy inne napoje należy odebrać specjalną kartę przygotowaną przez bank Pekao SA. O ile w pierwszych dwóch miastach karta jest za darmo, to w Gdańsku kosztuje 15, a w Warszawie 10 złotych.
- Ile kosztuje aktywacja tej karty pre-paid i po co mi ona w ogóle, skoro mogę w warszawskiej strefie płacić gotówką? - takie pytania zadałem spacerującym po Strefie Kibica hostessom banku Pekao.
- Aktywacja karty kosztuje 20 złotych, a kartę może pan…
- Ile kosztuje? 20 złotych?
- Tyle kosztuje aktywacja, a potem może pan doładować sobie tę kartę dowolną kwotą, może pan nią płacić w innych sklepach, a nawet podarować komuś w ramach prezentu ze środkami na niej. Ona nie jest imienna, więc każdy może z niej korzystać - przekonywała mnie hostessa. Gdy zapytałem, dlaczego mam za nią płacić dwie dychy, skoro w Poznaniu i Wrocławiu karty są rozdawane za friko, pani uśmiechnęła się jedynie, dodając:
- A w ogóle to piękne grafiki są na naszych kartach, Stadion Narodowy, proszę zobaczyć.
O koszty aktywacji postanowiłem zapytać przedstawicieli banku, bo w regulaminie kart pre-paid informacji o tym nie znalazłem. - Karta pre-paid w Warszawie kosztuje 10 złotych, w Gdańsku 15 złotych (kwotę tę można odzyskać po oddaniu gdańskiej karty do 15 lipca w gdańskim oddziale Pekao), w Poznaniu i Wrocławiu karty wydawane są za darmo. Każdą z tych kart należy traktować jako osobny produkt bankowy. W każdym mieście karty mają inny wizerunek - stadionu z danego miasta. Opłaty wynikają między innymi z umów z miastami i różnorodnych czynników - mówi naTemat Justyna Rysiak z biura prasowego Pekao SA.
Skoro wysokość opłat wynika między innymi z umów z miastami, próbuję dowiedzieć się czegoś urzędzie miasta (opłata aktywacyjna jest zarobkiem banku, ale może Warszawa też coś z tego ma?). - Panie Łukaszu, musimy to sprawdzić, oddzwonimy - usłyszałem od rzecznika Urzędu Warszawy, Bartosza Milczarczyka.
No to sobie poczekam - pomyślałem. Kibicu, pamiętaj więc, że w miastach, w których za karty przedpłacone (doładowuje się je jak telefon na kartę - wpłacisz 50 złotych, masz do wydania 50 złotych) musisz dodatkowo zapłacić, możesz śmiało użyć własnej karty, o ile jest to karta zbliżeniowa, czyli taka, którą można płacić jedynie przykładając ją do terminala, bez wpisywania PIN-u (do 50 złotych). - Warszawska strefa kibica jest strefą wyjątkową, bo można w niej dokonywać płatności także gotówką. We wszystkich strefach kibica można płacić również innymi kartami zbliżeniowymi. Specjalne karty pre-paid Pekao mogą być używane również na terenie innych polskich stref oraz poza nimi. Są ważne do października 2013 roku - przyznaje Justyna Rysiak.
Kart zbliżeniowych w Polsce jest ponad 10 milionów, wynika z raportu portalu money.pl. Liczba ta wygląda imponująco, rzeczywistość jest jednak mniej kolorowa. Większość użytkowników tych kart używa ich głównie do wypłacania pieniędzy z bankomatu, płaci nimi w klasyczny sposób, wstukując kod PIN. Połowa nie wie, czy używanie takich kart jest bezpieczne. - Rozwój rynku kart bezstykowych jest jak rozpędzona maszyna – mówi money.pl Dorota Marciniak, dyrektor Departamentu Rozwoju Kart z BNP Paribas. - Musiałoby się zdarzyć coś zaskakującego, by ją zatrzymać. Za tym idzie szybkość i wygoda, dlatego stawiam na to, że karty zbliżeniowe szybko staną się powszechne - dodaje.
Strefy kibica
W międzyczasie oddzwonił do mnie rzecznik Urzędu miasta Warszawy. - Mamy porozumienie bezkosztowe z PEKAO, koszty aktywacji kart to decyzja banku, nie miasta - powiedział. Dodał też, by z pytaniami dzwonić do… Pekao. Wróciłem więc do punktu wyjścia i zadałem pytanie: Ile wreszcie (bo hostessy mówią, że 20 złotych) kosztuje aktywacja karty pre-paid w warszawskiej strefie kibica i czemu tyle kosztuje, skoro w innych strefach jest za darmo, w Gdańsku 15 złotych, ale zwrotne?
- Różnica w cenie jest wynikiem uzgodnień pomiędzy Bankiem a Miastami. Miasto Warszawa od początku planowało udostępnienie klientom wszelkich form płatności na strefie kibica (gotówka, karty) – co wykluczyło możliwość bezpłatnego zaproponowania kart. W uzgodnieniu z przedstawicielami Miasta, Bank Pekao wprowadził kartę prepaid na standardowych warunkach, tj. w cenie w jakiej karty są dostępne w każdym oddziale Banku Pekao (za 20 zł). Warto zaznaczyć, że od zeszłego poniedziałku wprowadziliśmy promocję dostępną na terenie strefy warszawskiej, dzięki której kibice mogą nabyć kartę z wizerunkiem dedykowanym dla Warszawy „z Syrenką” za 10 zł przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu doładowania karty.