Islandia to nowa Wielka Brytania. Wysokie zarobki i świetny socjal kuszą bardziej, niż powrót do Polski

Islandia to nowa Wielka Brytania. Wysokie zarobki i świetny socjal kuszą bardziej, niż powrót do Polski
Islandia to nowa Wielka Brytania. Wysokie zarobki i świetny socjal kuszą bardziej, niż powrót do Polski Fot. Shutterstock
Islandię kojarzymy głównie z pięknym krajobrazem i naprawdę wysokimi zarobkami. Nie dziwi zatem, że Polacy właśnie to miejsce uważają za najatrakcyjniejsze miejsce do pracy. Szczególnie teraz, gdy Wielka Brytania zdecydowała się na Brexit, a nastroje społeczne nie są przychylne emigrantom z Polski.

Pracownicy agencji pośrednictwa pracy nie mają wątpliwości - Islandia to prawdziwy hit. Co ciekawe, nie tylko Polacy interesują się wyjazdem do Reykjaviku, ale również tamtejsze firmy szukają pracowników znad Wisły. Eksperci zauważają, że do tej pory bardziej popularne były kraje skandynawskie, na czele z Norwegią.

– Spodziewamy się, że w czasach niepewności Polacy będą wybierali kierunki przewidywalne i bezpieczne. Widzieliśmy to w wynikach badań robionych wiosną tego roku, jeszcze przed decyzją Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Z tego powodu, kraj ten zaczął tracić na popularności w stosunku do poprzednich lat – mówi Andrzej Kubisiak z firmy Work Service Express. Zyskują Niemcy i właśnie - Islandia.

Blisko, coraz bliżej
Teraz podróżowanie na Islandię będzie jeszcze łatwiejsze, bo zostanie uruchomione kolejne połączenie lotnicze z Polski. Do tej pory, do Reykjaviku można było dostać się między innymi z Gdańska. Od marca 2017 roku będzie to możliwe również z Katowic. Powód? Oczywiście rosnące zainteresowanie tym kierunkiem, zarówno pod względem turystycznym, jak i pracowniczym.


– Rzeczywiście na społecznościowych stronach dla Polaków na wyspie zaobserwować można wzrost zainteresowania emigracją na Islandię właśnie z Wielkiej Brytanii. Nie sądzimy jednak by Islandia mogła stać się dla nas drugą Anglią. Owszem, jest duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, ale nie sądzimy by w tej materii ten niewielki kraj zachowywał się jak brytyjska, przesączona gąbka. Coraz trudniej wynająć dobre mieszkanie w stolicy, a zmierzenie się z islandzką prowincją nie jest łatwym doświadczeniem – mówią Berenika i Piotr z bloga Icestory.pl.

Jedną z firm, które pomagają Polakom w znalezieniu zatrudnienia na Islandii jest Work Service Express. Dziś posiada głównie oferty dla pracowników budowlanych, ale nie tylko. Jak mówi Andrzej Kubisiak, do tej pory kraj ten kojarzył się raczej z wyjazdami turystycznymi. – Ciekawe jest, że Islandia nie należy do Unii Europejskiej. Choćby dlatego nie znajdziemy jej w żadnych zestawieniach Eurostatu – zauważa rzecznik firmy. Tymczasem to właśnie na Islandii jest najniższe bezrobocie w naszej części świata - 4,3 proc.
Andrzej Kubisiak
Szef Biura Prasowego Work Service S.A.

Pomimo tego, że Islandia jest poza Unią Europejską, mamy podpisane specjalne umowy bilateralne z tym krajem. Umożliwiają one swobodny przepływ do Islandii. Wystarczy mieć ważny paszport i już można jechać w celu podjęcia pracy. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych wiz.

Islandia nie chce być członkiem Unii Europejskiej, by utrzymać korzystne przepisy dotyczące połowów ryb. Kraj jest gospodarczo zależny od rybołówstwa (ryby to trzy czwarte eksportu), a w przypadku dołączenia do Unii musiałby dostosować się do unijnych regulacji i dzielić się łowiskami.

Ile można zarobić?
Islandia otworzyła się na polskich pracowników w 2006 roku i to właśnie wtedy mówiło się najgłośniej o niebotycznych zarobkach w tym kraju. Entuzjazm zmalał dwa lata później, kiedy wybuchł kryzys. Z tym jednak Islandia sobie poradziła, a dziś znów jest postrzegana jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Zwłaszcza, że Polacy zarabiają tam tyle samo, co Islandczycy - pilnują tego związki zawodowe! Jak dziś wyglądają zarobki Polaków na Islandii?

Menedżerowie - 6 985 euro

Specjaliści - 5 000 euro

Technicy około - 4 000 euro

Rzemieślnicy - 3 871 euro

Pracownicy biurowi oraz wykwalifikowani robotnicy - poniżej 3 000 euro

Pracownicy usług oraz sprzedawcy - 2 669 euro Czytaj więcej

Wygląda kusząco nawet w porównaniu do zarobków w Wielkiej Brytanii, gdzie według danych z 2015 roku Polacy zarabiają średnio 1300 funtów netto (7650 złotych na rękę).

Koszty życia na Islandii są bardzo wysokie. Ale pracodawcy w 90 proc. zapewniają jeden ciepły posiłek w pracy, a także transport i mieszkanie. – Realne wydatki to więc pozostałe posiłki czy też weekendowe zwiedzanie kraju – mówiła Agnieszka Ogorzałek z Adecco Global Transition Center w rozmowie z polskieradio.pl.

Jeśli zatem ktoś rozważa wyjazd do pracy za granicę, z pewnością powinien rozważyć także Islandię. A jeśli dobre zarobki i socjal to za mało, warto przeczytać tekst: Reykjavik - 101 powodów, żeby tam pojechać

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...