Jest wiele sposobów na przepracowanie tragedii, której doświadczył cały naród. Jednym z nich jest zrobienie o niej filmu. Takiego, który jak najwierniej będzie przedstawiał to, co się stało. Dzięki któremu osoby, których ta tragedia dotknęła, będą mogły poczuć, że ich doświadczenia są sprawą całego społeczeństwa i nie zostaną zapomniane. Tylko w ten sposób można ruszyć dalej, zacząć żyć teraźniejszością, zamiast wciąż tkwić w wypełnionej żalem przeszłości. Jak sobie z tą lekcją poradziła Ameryka? W rocznicę zamachu na World Trade Center przypominamy najważniejsze filmy opowiadające o tej niewyobrażalnej tragedii.
Zamach na wieże World Trade Center miał z oczywistych powodów tysiące świadków. Ci za pomocą telefonów komórkowych i kamer uwieczniali wszystko, co działo się w tym czasie na ulicach Nowego Jorku - uciekających w panice ludzi, walące się ściany budynków, akcje ratownicze strażaków i policjantów, a także zbierających się w okolicy gapiów.
Wszystkie te nagrania w jedną całość połączyła dwójka reżyserów, Nicole Rittenmeyer i Seth Skundrick, tworząc tym samym wstrząsający, jedyny w swoim rodzaju dokument. Film zdobył nagrodę Emmy w 2009 roku za ścieżkę dźwiękową oraz montaż.
"LOT 93"
Dwie godziny drogi od Nowego Jorku znajduje się nieduże lotnisko Newark. To właśnie stąd o poranku 11 września 2001 roku wystartował samolot linii United Airlines, o którym wkrótce miał zacząć mówić cały świat. Do porwania samolotu przez czterech terrorystów z Al-Kaidy doszło szybko i sprawnie. Uczestnikom lotu nie zabroniono jednak dzwonić do rodzin, od których dowiedzieli się o zamachach na WTC. Mając świadomość, że jeśli nie podejmą żadnych kroków czeka ich śmierć, pasażerowie poprzez głosowanie podjęli decyzję o próbie odbicia samolotu.
Wszystkie przedstawione w filmie zdarzenia to oczywiście domysły, ale twórcy starali się go uwiarygodnić poprzez współpracę z rodzinami osób, które zginęły na pokładzie samolotu. Twórcy dostali od nich nie tylko szczegółowe wskazówki, w jaki sposób ich bliscy się zachowywali się czy co mogliby powiedzieć. Nawet część ubrań noszonych przez aktorów filmu to oryginalne ubrania ofiar zamachu.
"WORLD TRADE CENTER"
Film Oliviera Stone’a skupia się na nieeksplorowanym dotychczas motywie pomocy służb osobom, które znalazły się pod gruzami walących się wież Centrum Światowego Handlu. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich filmów „World Trade Center” nie unika patosu i świadomego grania na patriotycznych nutach. To opowiedziana w klasyczny sposób historia o bohaterstwie dwóch policjantów, którzy podczas akcji ratunkowej sami zostają pogrzebani pod gruzami walącego się budynku.
"LOT 93 Z NEWARK"
Przyjęty ze zdecydowanie mniejszym entuzjazmem od swojego poprzednika „Lot 93 z Newark” to kolejna wersja historii z pokładu porwanego samolotu United Airlines.
"TWÓJ NA ZAWSZE"
Film fabularny z pogranicza dramatu i romansu zaledwie zahacza o temat zamachów z 11 września, a jednak w dobitny sposób przypomina, że dokonane przez tę tragedię spustoszenie w świadomości zbiorowej Amerykanów nie zostało jeszcze do końca naprawione.
"FAHRENHEIT 9.11"
Chyba najgłośniejszy film o tej tematyce. Dokument Michaela Moore’a zdaniem jednych ujawnia rzeczywiste finansowe i polityczne powiązania między Białym Domem a rodziną Bin-Ladena, a zdaniem innych jest propagandową produkcją wykorzystującą wydarzenia z 11 września do walki z ubiegającym się o reelekcję Georgem W. Bushem. Film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes.