I po rekonstrukcji... Z rządu wylatuje Paweł Szałamacha, Mateusza Morawieckiego uczyniono "superministrem"
Bartosz Świderski
28 września 2016, 17:10·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 28 września 2016, 17:10
- Realizujemy zmiany w administracji, które zapowiadaliśmy. Obejmuje to również rząd - oznajmiła premier Beata Szydło na wtorkowej konferencji prasowej w sprawie rekonstrukcji rządu. - To jest ten moment, w którym zmianie musi ulec struktura Rady Ministrów, by skutecznie wprowadzać Plan Odpowiedzialnego Rozwoju - dodała. I poinformowała, że z rządem żegna się minister finansów Paweł Szałamacha, a jego obowiązku przejmuje wicepremier Mateusz Morawiecki.
Reklama.
Morawiecki bierze wszystko
Od dziś Morawiecki staje się więc "superministrem", któremu de facto podlegać będą wszystkie sprawy dotyczące polskiej gospodarki. Będzie on zarazem szefem Ministerstwa Rozwoju, jak i Ministerstwa Finansów, które nie ulegają połączeniu. Mateusz Morawiecki staje na czele powołanego właśnie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, którego zadaniem ma być wprowadzenie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju.
Nowe zadania ma mieć tymczasem Paweł Szałamacha. - W najbliższym czasie przejdzie do innych bardzo odpowiedzialnych działań - stwierdziła premier Beata Szydło. Szefowa rządu nie chciała jednak zdradzić, gdzie zamierza skierować odwołanego przed chwilą ministra finansów.
Jak pisaliśmy w naTemat, Paweł Szałamacha od dłuższego czasu był murowanym kandydatem do dymisji. O wymianie Szałamachy mogła przesądzić porażka w sprawie podatku handlowego. Komisja Europejska go zakwestionowała, więc co najmniej do końca tego roku nie będzie pobierany.
Rekonstrukcja pełnomocników
Ta "rekonstrukcja" objęła też kilka mniej medialnych stanowisk. Wojciech Kaczmarczyk został odwołany ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Zastąpi go wieloletni bliski przyjaciel prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Adam Lipiński.
Zlikwidowano też stanowisko pełnomocnika rządu ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży, które zajmował Paweł Majewski. Został on skierowany do pracy w Ministerstwie Cyfryzacji.
Nietykalni
Wbrew społecznym oczekiwaniom, z rządem nie rozstali się najgorzej oceniani ministrowie, tacy jak szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, czy kierująca MEN Anna Zalewska.