Każdy kucharz, nawet ten pałający największą miłością do gotowania, wie, że ma ono mroczną stronę – zmywanie naczyń! Jeden obiad, 15 minut jedzenia i godzina sprzątania w kuchni... Ci, którzy gotowania nie chcą sobie obrzydzać stertą brudnych garnków, mogą spróbować wcielić w życie zasadę "kto gotuje, ten nie zmywa", ale jak wiadomo każda zasada ma swoje wyjątki... Co począć? Rozwiązanie narzuca się samo – gotować tak, by pobrudzić jak najmniej.
Przekonajcie się, że aby niebanalnie nakarmić siebie i rodzinę wystarczy wam zwykła patelnia, nóż i deska do krojenia. Oto 6 pysznych i prostych potraw, które zrobicie wyłącznie za ich pomocą.
Szakszuka wg Roberta Makłowicza
Shakshouka, bo tak zapisuje się nazwę tego dania, to tradycyjne śniadanie kuchni żydowskiej. Na pierwszy rzut oka zdaje się być jajkami sadzonymi z warzywami, ale orientalne przyprawy dodają mu wyrazistego egzotycznego charakteru.
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Połowę papryki pokroić w okrągłe plastry (do przyozdobienia), a połowę w kostkę i wrzucić na patelnię. Następnie poszatkowany czosnek i pokrojone w drobną kosteczkę chili. Wszystko podsmażyć. Obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory dodać na patelnie. Gotować do zredukowania sosu, ok. 6 min. Dodać szczyptę soli, cukier, kumin oraz słodką paprykę. Gotować do uzyskania jednolitej masy. Następnie wbić jajka i gotować do ścięcia się białka.Podawać przybrane plastrami papryki.
Pancakes owsiane z bananem
Bardzo zdrowa i bardzo pożywna wersja pancake'ów. Przygotowane bez mąki z dodatkiem samych owoców są przy okazji niskokaloryczne. Składniki:
szklanka płatków owsianych (110g)
3 jajka (ok. 210g)
150 g jogurtu naturalnego
1 banan (ok. 100g)
trochę soku z cytryny
½ łyżeczki sody
masło do posmarowania patelni i podania
syrop klonowy, owoce, orzechy do podania
Przygotowanie:
Wszystkie składniki z cytryną włącznie zmiksować blenderem ręcznym. Odstawić na 30 minut, po czym miksować, aż powstanie gładka masa. Dodać sodę i dokładnie wymieszać.
Rozgrzać* grubą, nieprzywierającą patelnię, posmarować masłem (powinno trochę skwierczeć), wylać ciasto na placki. Jak pojawią się bąble, a placki będą upieczone od spodu, odwrócić na drugą stronę i piec jeszcze kilka minut. Podawać z ulubionymi dodatkami, np. masłem, syropem klonowym, orzechami i owocami.
Uwagi
*Patelnia rozgrzana średnio dobrze. Nie za ciepła, żeby nie spalić placków, ale wystarczająco ciepła, żeby wyrosły. Tak na ¾. Używam blender ręczny, ponieważ masę można dokładniej zmielić. Jeśli używasz malakser, najpierw zmiel płatki owsiane najdrobniej jak to możliwe, a dopiero potem dodaj mokre składniki. Jeśli placki mają być bezglutenowe, należy użyć certyfikowane bezglutenowe płatki owsiane. Przepis pochodzi z bloga Zielony Środek
Smażony bakłażan z imbirem w sosie
To danie "wielofunkcyjne". Może służyć jako dodatek do mięs lub pieczonych ziemniaków, ale jest też wystarczająco syte i smaczne, by zjeść je po prostu ze świeżym pieczywem.
Składniki:
1 bakłażan
1 łyżka oliwy lub oleju z orzeszków arachidowych
1/2 łyżki drobno startego imbiru
2 ząbki czosnku, drobno starte
3 dymki lub gałązki szczypiorku wraz z cebulkami
papryczka chili, posiekana - opcjonalnie, w ilości do smaku
1 szklanka gorącej wody lub wywaru z jarzyn
garść bazylii Sos:
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka cukru
1 łyżka soku z limonki lub cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Składniki sosu wymieszać w miseczce, odstawić. Bakłażana pokroić na plastry, następnie na paski. Rozgrzać łyżkę oliwy lub oleju w woku lub na dużej patelni. Włożyć imbir, czosnek i pokrojoną samą cebulkę lub dymkę bez szczypiorków i smażyć przez minutę. Dodać bakłażana i smażyć na większym ogniu przez około 5 minut mieszając co chwilę. Gdy bakłażan będzie już obsmażony z każdej strony, wlać wodę lub wywar i zagotować. Drewnianą łyżką zeskrobać pozostałe zrumienienia na dnie naczynia. Przykryć pokrywą i gotować przez około 5 minut, lub do czasu aż bakłażan będzie miękki, ale nie będzie się rozpadał. W międzyczasie raz lub dwa razy zamieszać. Wlać sos i opcjonalne dodatki (olej sezamowy i sos ostrygowy), zagotować. Dodać posiekane zielone części dymki, wymieszać. Odstawić z ognia, dodać papryczkę chili i bazylię. Przepis pochodzi z bloga Kwestia Smaku
Makaron z oliwnym sosem z czosnku, chilli i parmezanu
To niepozorne danie tak naprawdę nazywa się aglio olio e peperoncino - miłośnicy kuchni włoskiej z pewnością znają je bardzo dobrze. To klasyczne połączenie kilku składników, które często mamy w lodówce, a wcale nie jest dla nas - Polaków oczywiste. Makaron scala ser, który roztapia się pod wpływem temperatury, a pozostałe składniki powodują, że choć sosu jest niewiele to ma on bardzo intensywny smak.
Składniki:
6 ząbków czosnku, obranych i pokrojonych w plasterki
1 papryczka chilli, przepołowiona, wyjęte pestki i pokrojona w cieniutkie paseczki
6 łyżek oliwy
natka pietruszki
tarty parmezan
200 g makaronu spaghetti
Przygotowanie:
Makaron ugotować al dente, zgodnie z instrukcją na opakowaniu (jeśli kupicie świeży makaron w Lidlu potrwa to dokładnie 3 minuty - red.) Odcedzić przelać gorącą wodą. Oliwę rozgrzać na patelni. Dodać czosnek i papryczkę i smażyć na bardzo małym ogniu, ok. 4-5 minut. Czosnek należy przewracać, by rumienił się równomiernie. Makaron połączyć z oliwą, czosnkiem i papryczką. Dobrze wymieszać i przełożyć na talerze. Posypać posiekaną natką i startym parmezanem.
Kiełki na patelnię
Kiełki na patelnię to doskonała baza do szybkich dań "jednopatelniowych". Wystarczy odrobina przypraw lub ziół, jakieś warzywo lub kawałek boczku i pyszny dodatek do pieczywa gotowy.
Składniki:
1 opakowanie kiełków na patelnię (ok. 150 - 200 g)
sól, pieprz
sok z cytryny
olej do smażenia
Przygotowanie:
Na dużej patelni lub woku rozgrzewamy olej. Wrzucamy kiełki i smażymy ok. 5 minut. Wyłączamy gaz, dodajemy przyprawy oraz sok z cytryny. Do kiełków możecie dodać właściwie każde warzywo, suszone pomidory, boczek czy odrobinę wędliny. Są syte i zarazem subtelne w smaku, więc nadają się zarówno na małą kolację, jak i pożywny lunch.
Omlet z ziołami, groszkiem i pesto
Kiedy w lodówce tylko kilka jajek, a w chlebak świeci pustkami, omlet to ostatnia deska ratunku. Pasują do niego wszystkie warzywa i każdy ser, więc jeśli na stanie macie coś jeszcze prócz jajek, śmiało dorzucajcie. Będzie pysznie i pożywnie!
Składniki:
2 duże jajka
2 łyżki groszku (najlepiej świeżego, ew. może być mrożony, należy go wcześniej rozmrozić)
świeże zioła (w zależności od tego, co rośnie na parapecie. Polecam szczególnie tymianek, oregano, szałwię)
pesto z bazylii
Przygotowanie:
Białka oddzielić od żółtek. W dużej misce ubić pianę z białek z odrobiną soli. Kiedy będzie gładka, dodać żółtka, zioła i pół łyżki pesto – delikatnie wmieszać je w masę. Na patelni rozgrzać odrobinę tłuszczu (używam oliwy z oliwek, oleju roślinnego lub klarowanego masła). Przełożyć masę, ułożyć na niej groszek. Delikatnie smażyć ok. 1-2 minut, następnie przełożyć na drugą stronę, ułożyć cieniutki plaster sera koziego (jeśli go używamy) i smażyć ok. minuty, aż środek się dobrze zetnie. Podawać z ulubionymi dodatkami (tu z grillowanymi na żeliwnej patelni pomidorkami koktajlowymi) i resztą pesto. Przepis pochodzi z bloga White Plate
napisz do autorki: ewa.bukowiecka-janik@natemat.pl