Ziobro pod murem. Pięćdziesięciu prokuratorów złożyło na niego skargę do Trybunału Praw Człowieka

50 prokuratorów zgłosiło Zbigniewa Ziobrę do Trybunału Praw Człowieka.
50 prokuratorów zgłosiło Zbigniewa Ziobrę do Trybunału Praw Człowieka. Fot. Sławomir Kamiński / AG
Dokładnie 50 prokuratorów doniosło na Zbigniewa Ziobrę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wszystko przez zmiany w systemie, w wyniku których przeniesiono ich na niższe stanowiska. Ich zdaniem reformy są pozorne i służą celom politycznym.

Według prokuratorów minister Zbigniew Ziobro naruszył wytyczne Rady Europy z Karty Rzymskiej i zalecenia Unii Europejskiej dotyczące roli prokuratury w wymiarze sprawiedliwości. Autorzy skarg zajmowali wcześniej wysokie stanowiska i prowadzili najważniejsze śledztwa.

To m.in. Krzysztof Parchimowicz, Marek Wełna i osoba z kierownictwa Prokuratury Generalnej. Wszyscy mieli zostać zdegradowani decyzją Ziobry, bez możliwości odwołania się, oraz otrzymali oficjalne pisma, które potwierdzają, że była to autonomiczna decyzja Ministra Sprawiedliwości.

Ziobro podejmuje zdecydowane i kontrowersyjne kroki także w sprawie sędziów. Niedawno informowaliśmy o Justynie Kosce-Janusz której Zbigniew Ziobro cofnął tzw. delegację do Sądu Okręgowego w Warszawie. Parę lat temu Koska-Janusz orzekała w procesie, w którym Ziobro przegrał. Odwołanie delegacji podpisał sam minister, a decyzja ta oznacza, że wszystkie procesy, jakie sędzia prowadziła, zostaną przerwane.


źródło: Radio ZET
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...