Francuzi idą z PiS coraz ostrzej. Przez Macierewicza potraktują polską delegację jak nieproszonych gości

Takie jest stanowisko Francji.
Takie jest stanowisko Francji. fot. Twitter
Po tym jak rząd wycofał się z kontraktu na śmigłowce wielozadaniowe z Airbusem, Francja postanowiła wymierzyć Polsce polityczny policzek. Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann opublikował właśnie na Twitterze korespondencję dyplomatyczną, z której wynika, że polskie delegacje we Francji nie są już traktowane jako oficjalne.


Francuzi dosadnie pokazali co sądzą o polskich politykach. Po zamieszaniu z zamówieniami na Caracale na międzynarodowym salonie uzbrojenia EURONAVAL polska delegacja zostanie potraktowana niczym nieproszeni goście. Nie zostaną przyjęci oficjalnie. Nie będzie im przysługiwać darmowe zakwaterowanie, samochód z oficerem towarzyszącym, ani nawet oficjalny program spotkań.
Rząd wycofał się z kontraktu z Airbusem w zeszłym tygodniu. Wartość zamówienia miała wynosić ponad 13 mld złotych, za które planowano zakupić 50 śmigłowców. Wczoraj minister Macierewicz zapewnił, że wojsko otrzyma inne śmigłowce, produkowane w Mielcu Black Hawki, które zdaniem szefa MON są lepsze. Jednak na razie nic nie wiadomo o tym, by miał zostać rozpisany nowy przetarg.
Oficjalnym powodem odstąpienia od umowy były „rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron, które uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu”. Rząd PiS uznał dalsze negocjacje za bezcelowe. Zdaniem strony polskiej, Francuzi nie przedstawili oferty offsetowej, która zabezpieczyłaby bezpieczeństwo Polski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...