Ból to coś, co jest człowiekowi potrzebne, żeby organizm otrzymał sygnał o niebezpieczeństwie, które może skutkować uszkodzeniem tkanek. Jednak w chorobach przewlekłych ból jest głównie problemem. Przewlekły towarzyszy m.in. chorobom reumatycznym, dlatego lekarze z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji prowadzą badania nad nową grupą leków przeciwbólowych. Te leki mogą być mniej toksyczne i bardziej skuteczne od stosowanych dotychczas.
Nowa grupa leków
Jak tłumaczył podczas konferencji „Reumatologia 2016” dr Przemysław Rzodkiewicz z Zakładu Gerontologii i Zdrowia Publicznego, Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, przewlekły ból ogranicza aktywność fizyczną, społeczną i zawodową, obniża jakość życia, motywację do działania oraz może być przyczyną depresji.
Teraz lekarze mają do dyspozycji trzy grupy leków przeciwbólowych, które mogą zalecić pacjentom z bólem przewlekłym.
Dostępne obecnie leki przeciwbólowe:
Niesteroidowe leki przeciwzapalne: np. ibuprofen, ketonal. Leki te hamują proces zapalny i działają przeciwbólowo. Ich wadą jest dość słabe działanie przeciwbólowe oraz wielorakie działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.
Słabe opioidy: np. tramadol, kodeina. Leki skuteczne w leczeniu bólu o umiarkowanym natężeniu. Obarczone wieloma przeciwwskazaniami, nietolerowane przez niektórych chorych.
Sile opioidy: morfina, fentanyl. Leki skuteczne ale ich stosowanie wiąże się w niektórych sytuacjach z ryzykiem uzależnienia.
Ponieważ każda z grup leków przeciwbólowych nie jest doskonała, nie dziwi poszukiwanie nowych. Dlatego też w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji prowadzone są badania nad zupełnie nową grupą leków - blokerów receptora histaminowego H4.
– Histamina to prosty związek wydzielany przez organizm w przebiegu zapalenia. Celem jego działania jest umożliwienie komórkom układu immunologicznego napływu do miejsca, w którym toczy się proces zapalny. Naszym celem była ocena, czy związki te mogą być wykorzystane w leczeniu bólu ostrego i zapalnego, w szczególności towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Badania na zwierzętach potwierdziły przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie blokera receptora histaminowego H4 – tłumaczy dr Rzodkiewicz.
Dodaje, że nowe leki przeciwhistaminowe mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, którym towarzyszy przewlekłe zapalenie.
Szansa na ulgę
– W czasie badań wykryliśmy również interakcje z klasycznymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które wskazują na możliwe mechanizmy działania takich związków i mogą być wykorzystane klinicznie aby obniżyć toksyczność lub zwiększyć efekty leczenia przeciwbólowego – informuje specjalista.
Nowa grupa leków przeciwbólowych to szansa, dla tych wszystkich, którzy chorują przewlekle. Dla nich problemem są często skutki uboczne dotychczas stosowanych leków przeciwbólowych. Chorzy muszą np. wybierać czy cierpieć z powodu przewlekłego bólu, czy z powodu chorego żołądka. Inni balansują na granicy uzależnienia od leków, dlatego każde nowe rozwiązanie do walki z bólem jest dla nich na wagę złota.