"Krok po kroku, krok po kroczku...". Na naszych oczach trwa burzenie radiowej Trójki, więc nie można milczeć

"Krok po kroku, krok po kroczku..." Na naszych oczach trwa burzenie radiowej Trójki, więc nie można milczeć
"Krok po kroku, krok po kroczku..." Na naszych oczach trwa burzenie radiowej Trójki, więc nie można milczeć Fot. Facebook, Twitter, Instagram
Przez ponad 10 lat Trójka była dla mnie drugim domem, a ludzie w Trójce - rodziną. Dziś z boku obserwuję to, co dzieje się przy Myśliwieckiej. To, co stało się w ostatnich dniach, jest niezmiernie smutne. Z anteny zniknęły dwie wspaniałe dziennikarki. Nie dano im szansy pożegnać się ze słuchaczami. Miało być o tym cicho. Miało być? No to właśnie dlatego nie można o tym milczeć.


Zmieniły się priorytety
Głosy Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej-Sewery są słuchaczom Trójki doskonale znane. Obie przygotowywały i przedstawiały na antenie serwisy informacyjne. Robiły to za SLD, za "pierwszego" PiS-u, za Platformy, za "drugiego" PiS-u... Zawsze profesjonalnie, zawsze rzetelnie, zawsze z należytą starannością i zawsze bezstronnie.

Bo każdy dziennikarz informacyjny w Programie III Polskiego Radia doskonale wie, jakie go obowiązują zasady. Wie, że w radiu publicznym informacja musi mieć tzw. "drugą nogę", czyli musi być przedstawiona z uwzględnieniem racji wszystkich stron. Wie, że czas wypowiedzi polityków wszystkich opcji jest mierzony i regularnie są przygotowywane raporty, ile czasu poświęca się na antenie poszczególnym partiom, rządowi i prezydentowi. Kiedyś te raporty służyły temu, aby pilnować równowagi. Aby i rządzący, i opozycja mieli równy dostęp do anteny. Dziś widać w mediach publicznych nie jest to aż tak istotne.

Oni nie kochają Trójki
Pytam Magdę Jethon, co czuje, gdy widzi, jak demontowane jest radio, które przez lata tworzyła. – Jest mi strasznie przykro i smutno – wyznaje. – Ja i moi współpracownicy staraliśmy się budować i ulepszać, a antenę powierzać najlepszym. Dziś widzę, jak krok po kroku dyrekcja burzy Trójkę odsuwając lub zmuszając do odejścia tych najlepszych – ubolewa była dyrektorka Trójki, która musiała odejść z redakcji z początkiem roku.
Magda Jethon
była dyrektorka Programu III Polskiego Radia

Dziś Trójką rządzą amatorzy, którzy jej nie rozumieją. Oni Trójki po prostu nie kochają. Prawdopodobnie nigdy jej nie słuchali i mają słuchaczy w poważaniu. Ślepo i bezrefleksyjnie wykonują polecenia "biura politycznego". Czegoś takiego jeszcze w Trójce nie było.

Jerzy Sosnowski, jeszcze parę miesięcy temu był szefem związku zawodowego założonego przez dziennikarzy Trójki. Został zwolniony jako pierwszy. Dziś też z boku obserwuje to, co dzieje się przy Myśliwieckiej. I nie ma wątpliwości, że żadna z odsuniętych z anteny dziennikarek na to nie zasłużyła.
Jerzy Sosnowski

W sensownie zarządzanym radiu takie dziennikarki, jak Małgosia i Anka dostają nagrody lub/i podwyżki. Ale to w SENSOWNIE zarządzanym radiu.

Facebook.com profil Jerzego Sosnowskiego
To, że dwie dziennikarki w trybie nagłym zniknęły z anteny, to nie tylko kara dla nich. To także sygnał wysłany do pozostałych pracowników: "uważajcie!".


Żeby nie było cicho
A pracownicy? Jeden z nich wpadł na pomysł akcji #kogoniesłychać, wielu się dołączyło. W mediach społecznościowych zaroiło się od czarno-białych zdjęć obecnych i byłych dziennikarzy Trójki oraz słuchaczy. Wszystko po to, by pokazać, jak trudno się pogodzić z tym, że Gosi i Ani już nie słychać.
Zarząd Polskiego Radia już dał wyraz swojego niezadowolenia i postraszył tych, którzy zdecydowali się na udział w akcji.
Zarząd Polskiego Radia
"Opinia Zarządu Polskiego Radia o zachowaniu niektórych pracowników Trójki"

Zarząd Polskiego Radia zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by dbać o dobre imię mediów publicznych. Zarówno w obszarze jakości tworzonych programów, standardów dziennikarskich, jak i w sferze zachowania własnych pracowników i współpracowników w przestrzeni publicznej.

To dowód, jak bardzo władzom Polskiego Radia zależy na ciszy w sprawie ich działań. Tym bardziej należy o tym mówić głośno!

Dyrektorzy z nadania
Nie wiem, czy ta zasada sprawdza się w każdej firmie, ale w Programie III Polskiego Radia na pewno tak jest: żeby dobrze zarządzać Trójką, trzeba Trójkę rozumieć i lubić. Dyrektorzy Trójki prawie zawsze wywodzili się spośród dziennikarzy Trójki. Programem kierowali przed laty choćby Grzegorz Miecugow, Piotr Kaczkowski, Michał Olszański, czy Krzysztof Skowroński. Wielkie radiowe nazwiska. Jednym poszło lepiej, innym gorzej, ale wszyscy oni zanim zostali dyrektorami, poznali Trójkę od podszewki jako pracownicy. Magda Jethon i Krzysztof Skowroński z pewnością mają inne poglądy na świat. Ale ona nie miała problemów, by kontynuować to, co dobrego pozostawił po sobie Krzysztof Skowroński. Bo znała Trójkę i dobro anteny było najważniejsze.

W historii Trójki zdarzyło się paru dyrektorów "przyniesionych w teczce", którzy wcześniej przy Myśliwieckiej nie pracowali. Wszyscy skończyli w niesławie. Żaden z nich nie doceniał siły słuchaczy Trójki, którzy swoją stację kochają często bezgranicznie i są dla niej zrobić wiele. I jestem pewien, że nie pozostaną obojętni na to, co teraz dzieje się przy Myśliwieckiej.

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Położył to expose". Ekspertka od mowy ciała wylicza, co "zdradziło" Morawieckiego
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Trybunał Konstytucyjny zmiażdżył reformę PiS. Przełomowy wyrok ws. długów szpitali
POLECAMY 0 0Skąd ten zachwyt nad Zandbergiem? 12 mocnych cytatów z wystąpienia lidera Lewicy
0 0"Śpieszmy się kochać kandydatów do TK". Chojna-Duch kpi z decyzji PiS
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno