
Pod koniec kwietnia Fundacja Patriotyczna Serenissima w ramach konkursu dostała od MON niemal 350 tys. zł] na "Spotkania z historią", podczas których ma pokazać "jak walczyli Żołnierze Niezłomni".
Choć Sztab Generalny twierdzi, że jedynie stwarza warunki do prezentacji filmu, to poniższe dokumenty dowodzą, że Ministerstwo Obrony Narodowej kierowane przez Antoniego Macierewicza zmusza wojskowych do oglądania filmu. W piśmie MON z 17 października czytamy, że "Historię Roja" muszą obejrzeć wszyscy – "zgodnie z intencją zawartej umowy film ma obejrzeć 100 proc. stanu osobowego żołnierzy służby czynnej i pracowników wojska".
Uprzejmie informuję, że MON nie wydało polecenia, nakazującego każdemu żołnierzowi w Polsce obejrzenie filmu pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
Informuję, że 25 marca br. został ogłoszony Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadania publicznego w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. „Spotkanie z historią” — jak walczyli żołnierze Niezłomni”.
W wyniku rozstrzygnięcia Otwartego Konkursu Ofert, zadanie publiczne pn. „Spotkania z historią” — jak walczyli żołnierze Niezłomni” zostało powierzone do realizacji Fundacji Patriotycznej Serenissima.
Szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie www.bip.mon.gov.pl w zakładce Ogłoszenia.
Fundacja Patriotyczna Serenissima, realizuje zadanie publiczne w formie powierzenia na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jednym z elementów zadania publicznego jest wyświetlanie filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” na zamkniętych niebiletowanych pokazach dla żołnierzy w służbie czynnej i pracowników resortu obrony narodowej oraz na potrzeby Sił Zbrojnych RR.
Ponadto, w 17 wytypowanych uczelniach i szkołach wojskowych oraz centrach i ośrodkach szkolenia, Fundacja przeprowadzi z udziałem historyków i kombatantów Spotkania z historią” dotyczące powstania antykomunistycznego po II wojnie światowej — adresatami spotkań będą żołnierze służby czynnej i pracownicy wojska.
Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl