Zabawa w głuchy telefon nigdy cię nie bawiła? Zarejestruj kartę, bo będziesz do niej zmuszony

Fot. 123rf.com / serezniy
Kto nie lubi niespodzianek? Ten, kto, budząc się pewnego zimowego ranka, ma do wykonania ważny telefon, a w słuchawce słyszy: „Zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca o działaniach antyterrorystycznych ten numer został zablokowany”. Wprowadzony w tym roku obowiązek rejestracji kart pre-paid zakłada, że do każdej z nich musi być przypisane nazwisko właściciela.


Jeśli więc karta w twoim telefonie nadal jest „bezimienna”, dopilnuj, aby szybko zmienić ten stan. Operatorzy starają się, aby proces ten przebiegał sprawnie, więc nie martw się, że na pół dnia utkniesz przy okienku. Telekomom też zależy, żeby twój numer pozostał aktywny, a choć numer można zarejestrować wyłącznie w swojej sieci, warto się rozejrzeć i przenieść go do innego operatora. Szczególnie, że czasem – jak to ma miejsce w przypadku Orange, można za to także odebrać bonus za rejestrację.

Jak dokładnie przebiega proces rejestracji tłumaczymy poniżej:

Kto rejestruje?

Kartę zarejestrować może wyłącznie jej użytkownik, na podstawie dowodu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego. Dokument musi być oryginalny – skany czy kopie ksero nie będą akceptowane. Osoba rejestrująca kartę musi mieć więcej niż 13 lat, karty wykorzystywane przez osoby młodsze mogą zarejestrować rodzice. Cudzoziemcy rejestrują karty na podstawie paszportów.

Gdzie?

Rejestracji można dokonać, co oczywiste, w salonie wybranego operatora. Poszczególne sieci starają się jednak najbardziej jak to tylko możliwe iść swoim klientom na rękę. I tak użytkownicy Orange mają do dyspozycji 20 tys. punktów w całej Polsce – są wśród nich niektóre stacje benzynowe, urzędy pocztowe, kioski i punkty RUCH, InMedio, Relay, Kolporter, Świat Prasy, sklepy MediaMarkt, MediaExpert, punkty NC+, a także wiele innych miejsc. Osoby, które posiadają choć jedną usługę na abonament w Orange, lub już zarejestrowały inny numer na kartę, mogą zarejestrować kolejny, wysyłając SMS.

Kartę prepaid można także zarejestrować przez internet na stronach banków Millenium i ING Bank Śląski – w takiej sytuacji niezbędne dane pobierane są z serwera banku. Ostatnio do możliwości tych dołączyła nieoferowana przez żadnego innego operatora możliwość rejestracji u listonosza, dostępna obecnie w 75 proc. wszystkich obszarów kodów pocztowych w Polsce.


Ważne, że jeśli klientami Orange nie jesteśmy, ale numer chcemy zarejestrować właśnie w tej sieci, procedury tej dokonamy jedynie w salonie. Jest to jednak warte zachodu, bo za przeniesienie numeru z innej sieci otrzymamy wspomniany już bonus za rejestrację.

Jak uzyskać bonus?

Wywiązywanie się z obowiązków rzadko bywa nagradzane – rejestracja numeru jest jednak chlubnym wyjątkiem. Klienci Orange Polska otrzymają więc 1000 zł na rozmowy i SMS-y oraz 100 GB transferu danych ważne przez 30 dni. Jeżeli obok danych niezbędnych do rejestracji zdecydujemy się podać także adres zamieszkania (ulicę, numer domu/mieszkania, kod pocztowy oraz miejscowość) otrzymamy dalsze 100 GB na 30 dni. W obu przypadkach otrzymanie bonusu za rejestrację wymaga wysłania SMS-a.

Czy firmy też muszą rejestrować karty?

Tak, rejestracja numerów na kartę jest obowiązkowa również dla przedsiębiorców, którzy mogą to zrobić na trzy sposoby. Najprostszy z nich to przyniesienie wszystkich kart prepaid do salonu i zarejestrowaniu każdej z nich osobiście. W przypadku większych firm może okazać się to niewykonalne, dlatego Orange proponuje dwa dodatkowe rozwiązania.
Firmom, w których pracownicy są rozproszeni i nie mogą rozstać się ze swoimi telefonami, konsultanci Orange doradzą rejestrację jednego numeru na kartę, a następnie zarejestrowanie za jej pomocą kolejnych numerów, poprzez wysłanie z nich SMS-a na numer 80280. W jego treści powinien znaleźć się numer zarejestrowany w salonie jako pierwszy. Wskazany numer otrzyma wtedy prośbę o zgodę na rejestrację, którą należy potwierdzić odpowiadając SMS-em o treści TAK.

W przypadku firm, w których karty SIM nie znajdują się w telefonach, lecz na przykład modemach, lub pełnią funkcję kart M2M należy przed pójściem do salonu spisać z wykorzystywanych kart prepaid numery MSISDN i ich numer telefoniczny lub MSISDN i numer PUK. Ta procedura zakłada bowiem, że przedsiębiorstwo rejestruje pierwszą z kart, a następnie podaje te numery jako dowód, że karty SIM faktycznie znajdują się w posiadaniu firmy.

Czy przedsiębiorcy też dostają bonus za rejestrację?

Tak. Bonus otrzymujemy za rejestrację każdego z numerów. W przypadku sieci Orange to 1000 złotych na rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 100 GB transferu ważne przez 30 dni. Pozwala to przez miesiąc korzystać z urządzeń mobilnych praktycznie bezkosztowo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu