Czy na pewno umiesz jeść? Prawidłowe wykonywanie tej czynności wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę

Jeść też trzeba umieć.
Jeść też trzeba umieć. Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jedzenie - czynność banalna. Wydaje nam się, że oczywiście umiemy jeść. Niestety, nie jest to do końca prawda. Okazuje się, że sama czynność jedzenia, wykonywana poprawnie, może wpływać na nasze zdrowie i sylwetkę. Poprawne jedzenie pomoże nam też utrzymać wagę lub zgubić zbędne kilogramy.


Jeśli mówimy o prawidłowym jedzeniu, to jak tłumaczy dr Michał Mularczyk, kardiolog interwencyjny i dietetyk, na początek warto zastanowić się, co dzieje się w jamie ustnej podczas jedzenia.

Początek procesu
– Bierzemy pierwszy kęs i zaczyna wydzielać się ślina. Ten kęs sobie powoli rośnie, ślina zaczyna trawić pierwsze cukry. Dzięki temu, za jakieś 15 minut, stężenie cukru we krwi na tyle wzrośnie, że dojdzie do mózgu, który powie nam, że już zaczęliśmy jeść i zaczynamy się powoli nasycać – mówi lekarz.


Podczas żucia pokarmu, a tak naprawdę jeszcze wcześniej, już podczas przygotowywania pożywienia zaczyna wydzielać się sok żołądkowy. To oznacza, że za chwilę żołądek będzie dobrze przygotowany do przyjęcia pokarm. Dobrze pogryziony pokarm przechodzi do niego z jamy ustnej, dobrze pogryziony, z jamy ustnej. Następnie w żołądku zaczyna się wstępne trawienie białek. Dzięki temu białko może być lepiej strawione w jelicie.


Jeżeli ten proces, wyjaśnia dr Mularczyk, nie zajdzie w żołądku, czyli nie dojdzie do "pocięcia” dużych cząstek białek na mniejsze, to enzymy które są w dalszej części przewodu pokarmowego, czyli w jelicie, nie poradzą sobie z nimi.
Ważne soki
– W trakcie prawidłowego jedzenia, co oznacza jedzenie powoli, bez popijania, powodujemy że żołądek napełnia się zarówno jedzeniem jak i sokami trawiennymi. Dlatego jeśli nawet jemy do syta, nie przejadamy się, bo sporą część żołądka wypełniają soki żołądkowe – mówi dr Mularczyk.


Dlatego, żeby było zdrowo, wcale nie trzeba odchodzić od stołu z uczuciem niedosytu. A prawie każdy z nas lubi to uczucie pełności w żołądku.

– Z żołądka dobrze nadtrawione jedzenie przechodzi do jelit, gdzie panuje inne środowisko - zasadowe i zaczynają działać zupełnie inne enzymy. Białko jest dalej trawione, czyli "cięte” na coraz mniejsze kawałeczki, aż powstaną pojedyncze aminokwasy, które przyswajamy. Z cukrem i tłuszczem jest dużo prościej. Proces ich trawienia nie wymaga tyle energii i jest dużo prostszy.

Wolniej znaczy lepiej
Lekarz podsumowuje, że prawidłowe jedzenie polega na powolnym żuciu i nie popijaniu, a nagrodą jest to, że z czystym sumieniem możemy najeść się do syta i mieć pełno w żołądku.

Dlatego nigdy nie słuchajmy tych, którzy każą nam jeść szybciej. Nie jedzmy w biegu i na wyścigi. Wolniej jedząc zjemy mniej a nasz organizm lepiej wykorzysta pożywienie.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl