Nie żyje twórca jelonka Bambi. Tyrus Wong zmarł w wieku 106 lat

Nie żyje twórca jelonka Bambi. Tyrus Wong zmarł w wieku 106 lat
Nie żyje twórca jelonka Bambi. Tyrus Wong zmarł w wieku 106 lat Fot. screeny ze strony YouTube.com/ Wall Street Journal, Channel Awesome
Urodził się w 1910 roku w Chinach. Zmarł przedostatniego dnia 2016 r. w USA. O jego śmierci poinformowała dziś BBC.

Tyrus Wong miał aż 106 lat. Do historii przeszedł jako twórca słynnego filmu wytwórni Walta Disneya "Bambi". Jak podaje BBC, artysta zmarł w domu w otoczeniu rodziny.

Życie Wonga to jakby gotowy scenariusz na film. Miał 10 lat, gdy wraz z ojcem wyemigrował z Chin do USA. Oczywiście w poszukiwaniu lepszego życia, bo życie w Chinach lekkie nie było. Przed wyjazdem był więziony i przesłuchiwany. W kraju pozostała cała jego rodzina. Matki nie zobaczył już nigdy.

Talent do rysowania miał od zawsze. Za oceanem skończył studia graficzne i w 1938 roku rozpoczął pracę u Walta Disneya. Najpierw był szeregowym animatorem, ale szybko został dostrzeżony przez właściciela wytwórni filmowej.
Muzeum Walta Disneya
oświadczenie wydane po śmierci Tyrusa Wonga

Walt Disneya dostrzegł, że Tyrus był w stanie tworzyć niezwykłe dzieła sztuki, które niekoniecznie sprawiały, że przedstawiony na obrazach las wyglądał jak las, ale raczej przedstawiał jego esencję. Przedstawiona przez Walta wizja Bambiego i wykorzystanie prac Tyrusa do dziś wywierają wpływ na inne filmy.

Potem Wong m.in. ilustrował karty świąteczne dla firmy Hallmark, a po przejściu na emeryturę zaczął tworzyć skomplikowane modele bambusowych latawców. O jego życiu i twórczości powstał film dokumentalny "Tyrus".
źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Film
Trwa ładowanie komentarzy...