"Niech mężczyźni znikną z powierzchni Ziemi!" Saudyjskie dziewczyny w agresywnym, zabawnym filmiku walczą o swoje prawa

W Arabii Saudyjskiej miejsce kobiet jest na tylnym siedzeniu. Prędzej samochód poprowadzi ośmiolatek, niż one.
W Arabii Saudyjskiej miejsce kobiet jest na tylnym siedzeniu. Prędzej samochód poprowadzi ośmiolatek, niż one. Fot. Kadr z teledysku ماجد العيسى - هواجيس / YouTube
Girl power!, udowadniają dziewczyny z Arabii Saudyjskiej – kraju, w którym kobietom nie tylko nie wolno odsłaniać włosów, ale nawet prowadzić samochodu czy swobodnie podróżować. Te i inne ograniczenia odważne dziewczęta wyśmiewają w teledysku "Obsesje". Wywołują przy tym prawdziwą burzę w internecie i krajach arabskich.

Dziewczyny, które stworzyły prześmiewczy filmik, nie godzą się na to, by ich tożsamość była definiowana przez to, że są czyimiś matkami, córkami albo żonami – chcą być po prostu sobą. W teledysku prócz mężczyzn swobodnie podróżujących i prowadzących samochody, niezależnie od tego, czy mają 50 czy 5 lat, pojawia się też wizerunek Donalda Trumpa. Łamanie praw kobiet i seksistowskie zachowania nie są bowiem problemem tylko jednego regionu świata.
Teledysk, w którym dziewczęta śpiewają "Niech wszyscy mężczyźni znikną z powierzchni ziemi, ponieważ powodują nasze psychiczne cierpienie”, miał już miliony udostępnień i komentarzy. Towarzyszy mu hashtag #SaudiWomenDemandtheEndofGuardianship.
Choć sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej ostatnio nieznacznie się poprawiła – więcej podejmuje studia wyższe, w 2015 roku po raz pierwszy mogły głosować w lokalnych wyborach – wciąż jest bardzo daleka od ideału. W 2016 roku Światowe Forum Ekonomiczne umieściło Arabię Saudyjską na 5 od końca (141/145) miejscu listy oceniającej kraje pod względem dyskryminacji z uwagi na płeć.

Saudyjkom, jako jedynym kobietom na świecie prawo zabrania prowadzenia samochodu. Każda z nich musi mieć męskiego opiekuna, tzw. wali – męża, ojca, brata lub wuja, który decyduje o wielu istotnych aspektach jej życia.

Bez pozwolenia wali kobieta nie może wyjść za mąż ani się rozwieść, podjąć pracy, poddać się niektórym zabiegom medycznym, szczególnie tym z zakresu ginekologii, czy nawet otworzyć konta w banku. Saudyjki poniżej 45 roku życia potrzebują też pozwolenia opiekuna na odbycie podróży. Co więcej, od 2012 roku mężczyźni są powiadamiani za pomocą wiadomości tekstowej, jeśli pozostająca pod ich protekcją kobieta opuści kraj – nawet jeśli podróżuje w obecności opiekuna.

Redakcja naTemat sprawdziła na własne oczy, jak wygląda życie w tym najbardziej zamkniętym kraju islamu na świecie.

Napisz do autora: lidia.pustelnik@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...