Oto niszczycielska moc smogu! Dron, którym badano powietrze w Krakowie rozbił się przez zanieczyszczenia

Kraków użył drona do walki ze smogiem. Na razie smog górą. Z powodu zanieczyszczeń powietrza urządzenie rozbiło się o komin.
Kraków użył drona do walki ze smogiem. Na razie smog górą. Z powodu zanieczyszczeń powietrza urządzenie rozbiło się o komin. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Miał sprawdzić czystość powietrza, tymczasem rozbił się właśnie z powodu smogu. Najprawdopodobniej zawarte w dymie tlenki metali zakłóciły pracę przyrządów pomiarowych i wart 120 tys. zł dron rozbił się o komin w rakowskiej Nowej Hucie.

Smog szkodzi bardziej niż myśleliście! Jego ofiarą właśnie stał się dron badający stan powietrza w Krakowie. Informacja o wypadku z powodu smogu wypłynęła dopiero teraz, choć władze Krakowa wynajęły specjalistyczne urządzenie już w grudniu. Dron za 120 tys. zł. sprawdzał źródła zanieczyszczeń nad Nową Hutą, a dokładnie fotografował z powietrza "kopciuchów". Stężenie zanieczyszczeń było jednak zbyt duże, gdyż zakłóciło przyrządy pomiarowe w urządzeniu. Operator stracił nad nim kontrolę. Dron uderzył w nowohucki komin. Rozbity model nie jest tani, bowiem można do niego podpiąć sensory i czujniki, które wychwytują w dymie substancje typowe przy paleniu śmieci. Dodatkowo miał zainstalowaną kamerę termowizyjną i zwykłą kamerę 34-krotnym zoomem. Na szczęście urządzenie było ubezpieczone.
Krakowski magistrat sięgnął po nowoczesne urządzenia do walki ze smogiem, ponieważ niedawno stężenie zanieczyszczenia powietrza w okolicach Krakowa pobiło światowe rekordy. Z roku na rok narasta problem smogu nie tylko w tym mieście. Nie dla wszystkich jednak to istotny problem. Zdaniem ministra zdrowia, nie ma się czym przejmować. – Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych – mówił Konstanty Radziwiłł.

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...