Zaczęli od praktyk w wakacje, teraz pracują w Dubaju, Londynie albo... biurze Prezesa Zarządu

Fot. Getty Images / Citi
O tym, jaka pogoda jest aktualnie w Warszawie Magdalena Kazimierczuk dowiaduje się podczas wideokonferencji. - Za oknem koleżanki z warszawskiego biura widzę przejeżdżające samochody i padający deszcz. Czuję się, jakbym jedną nogą była w Dubaju, a drugą w Warszawie. Super uczucie - uśmiecha się Magdalena, która pracę w strukturach Citi w Polsce zaczęła 10 lat temu od programu rozwojowego , a dziś jest częścią zespołu HR w Emiratach Arabskich.


W ramach takiego samego programu zaczynała przygodę z Citi Iza Czepirska, która pracuje dziś w departamencie Trade Risk Distribution w Londynie. - Już na początku programu powiedziano nam, że nie przychodzimy do Citi „to have a job, but to have a career”. – dodaje Izabela. Jest w gronie osób, które wkroczyły na ścieżkę zawodową udziałem w jednym z programów rozwojowych Citi , a dziś pracują w globalnych strukturach grupy.


Wielu uczestników programów rozwojowych Citi miało za sobą wcześniejsze doświadczenia z wakacyjnych praktyk. Tak jak Ilona Kosno, która dzięki programowi „Rozwój na Bank” właśnie zakończyła kilkumiesięczną rotację w Biurze Prezesa Citi Handlowy. Co roku przygodę z Citi w Polsce zaczyna od programu praktyk letnich ponad 200 osób.

- Bazując na doświadczeniach kilku tysięcy uczestników wszystkich dotychczasowych edycji naszych programów wiemy, co się sprawdza i na co warto stawiać. Kluczowe jest ścisłe powiązanie uczestnika praktyk z potrzebami rekrutacyjnymi zespołów. Liczą się zadania dające możliwości realnego rozwoju w wybranym obszarze biznesowym oraz atrakcyjna formuła integracji połączona z wolontariatem.- mówi Joanna Grzeszkowska odpowiedzialna w Citi za programy skierowane do studentów i absolwentów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Coraz więcej pracodawców rozumie rolę stażu, nie jako sposobu na kolejną pozycję w CV, ale wartościową formę nabycia praktycznych kompetencji od ekspertów i pierwszy etap selekcji potencjalnych pracowników. Stąd dziś normą stają się dodatkowe aktywności dla studentów takie jak wolontariat, platformy e-learningowe, spotkania z menedżerami czy możliwości networkingu.


To wszystko znajdą studenci i absolwenci, którzy pracują w Citi Service Center Poland czy Citi Handlowy. Ponadto w ramach programów stażowych otrzymują umowę o pracę i pełen pakiet benefitów co oznacza, że od pierwszych dni kariery zawodowej mają zapewnioną stabilność zatrudnienia. Co ważne, dla wybranych kandydatów po programie jest szansa na przedłużenie umowy.
- Kluczowa jest na pewno proaktywna postawa i znajomość języka angielskiego. Pozostałe umiejętności zależą od obszaru, w którym dany kandydat chciałby się rozwijać. Zazwyczaj w cenie jest analityczne myślenie, czasem wiedza z zakresu rynków kapitałowych lub zainteresowania techniczne. Jednak to, co liczy się dla nas najbardziej jest motywacja do pracy i chęć rozwoju – dlatego lubimy powtarzać „we hire for attitute, not for skills” – mówi.. Joanna Grzeszkowska odpowiedzialna w Citi za programy skierowane do studentów i absolwentów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozwój technologii i powiązana z nim dynamiczna komunikacja w mediach społecznościowych stawiają wysoko poprzeczkę przed zespołami Employer Brandingu – dlatego Citi uruchomiło profil Citi Careers na Instagramie czy zaczęło wykorzystywać w komunikacji video realizowane przez Snapchat Spectacles. W tegorocznej edycji planują wykorzystać w projekcie m.in. rowery miejskie.

- Konkurencja na rynku nasila się każdego dnia. Widzimy to wszyscy. Tak zwane talenty mają za zadanie wyprzedzać to, co robią inne talenty w innych firmach. Citi jako organizacja rozumie to doskonale - przekonuje Magdalena Kazimierczuk. I wie, co mówi, bo kilka lat temu sama była takim “talentem”. - Zmieniamy się każdego dnia. I to co było aktualne wczoraj, wcale nie będzie aktualne jutro. Stąd też Citi to idealne miejsce dla kogoś, kto lubi zmiany. Tak właśnie przyciągamy najlepszych lubiących wielokulturowe, dynamiczne środowisko - tłumaczy.

Pytanie, kto w wieku dwudziestu-paru lat nie lubi zmian i pogardziłby możliwością nawiązania międzynarodowych kontaktów, stanowiących trampolinę do przyszłej kariery jest raczej bezzasadne. Wielu młodych zastanowi się jednak przed przyjęciem tego typu propozycji z rąk gigantycznej korporacji. Magdalena twierdzi, że obawy przed tłamszeniem indywidualnego potencjału pracowników przez korpo-molochy, to stereotyp, który szybko należy obalić: - Dzisiaj dużo mówi się o tym, że korporacje stają się passe, ale to właśnie takie giganty jak Citi dają globalne możliwości rozwoju, wprowadzają najnowsze trendy w zarządzaniu i wspierają każdego, kto chce sięgać po więcej.
Program Praktyk Letnich Citi - od tego warto zacząć
Rekrutacja do tegorocznego Programu Praktyk Letnich już się rozpoczęła, a fakt ten powinien, wbrew pozorom, zainteresować nie tylko tych, którzy na co dzień wkuwają materiał na kolokwia z bankowości i ekonomii – można poszukać pomysłu na siebie zarówno w banku Citi Handlowy, jak i w centrum usług wspólnych Citi Service Center Poland.

Joanna Grzeszkowska odpowiedzialna w Citi za programy skierowane do studentów i absolwentów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - Bardziej niż konkretny kierunek studiów liczy się dla nas niezbędna wiedza i motywacja do pracy w organizacji takiej, jak Citi. Oczywiście przeważają osoby, które ukończyły uczelnie ekonomiczne lub w przypadku Działu IT, informatyczne. Jednak wśród naszych pracowników można również znaleźć osoby, które studiowały, np. kulturoznawstwo, astronautykę czy różnego rodzaju filologie.

Program Praktyk Letnich to propozycja dla studentów od 2 roku studiów wzywż. Studenci pierwszego roku mogą aplikować na Program Ambasadorski lub do udziału w wydarzeniach organizowanych na uczelni lub w biurach Citi Handlowy czy Citi Service Center Poland, takich jak „Citi Open Day” czy „Citi Dinner”. W trakcie ich trwania można wziąć udział w szkoleniach merytorycznych oraz porozmawiać z pracownikami o możliwościach rozwoju w Citi w Polsce. I zyskać niezbędną przewagę, aby za rok wyprzedzić wszystkich konkurentów w wyścigu o staż. Proces rekrutacyjny do Programu Praktyk Letnich jest skonstruowany tak, aby sprawdzić, jakie dany kandydat ma możliwości nauki i rozwoju w trakcie rozmów rekrutacyjnych i assesment center.

Artykuł powstał we współpracy z Citi.

Advertisement