Wszystko rozbłyśnie na niebiesko. To w ramach solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm

20 tys. budynków w Polsce będzie podświetlonych na niebiesko.
20 tys. budynków w Polsce będzie podświetlonych na niebiesko. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Na znak solidarności z osobami z autyzmem, w niedzielę 2 kwietnia, z okazji Dnia Świadomości Autyzmu, 20 tys. budynków w Polsce będzie podświetlonych na niebiesko. Natomiast występ Pauliny Chodkowskiej, wokalistki z autyzmem, zwieńczy całodzienny, warszawski finał kampanii społecznej "Polska na niebiesko", który organizuje Fundacja JiM w Złotych Tarasach.


Tego wieczora za sprawą Fundacji JiM niebieskie staną się Złote Tarasy, Pałac Kultury i Nauki, budynki Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, biura Rzecznika Praw Dziecka, wszystkie hotele sieci Radisson, Biblioteki Akademii Pedagogiki Specjalnej i Uczelni Łazarskiego.


Natomiast w całej Polsce niebieskim światłem rozbłyśnie tysiące szkół, przedszkoli, instytucji publicznych i firm prywatnych. To finał ogólnopolskiej kampanii "Polska na niebiesko" poświęconej w tym roku osobom dorosłym z autyzmem, przebiegającej pod hasłem "Chcemy być sobą".


Informacje i pomoc
W Złotych Tarasach od godz. 11 czynny będzie punkt konsultacyjno - informacyjny, gdzie dyżurować będą także osoby ze spektrum autyzmu. Punkt jest przeznaczony dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, u których dziecka podejrzewany jest autyzm. W punkcie dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.


Tuż przed godz. 20 nastąpi wspólne odliczanie i podświetlenie kopuły Złotych Tarasów na niebiesko. Następnie, o godz. 20:05 zaśpiewa Paulina Chodkowska, której piosenka „Razem oswoić świat” stała się hitem tej kampanii.
W kampanii bierze udział kilkanaście tysięcy osób z całej Polski. Przyłączyły się szkoły, przedszkola, fundacje, stowarzyszenia, instytucje publiczne oraz firmy prywatne. W wielu miastach 2 kwietnia odbędą się otwarte niebieskie przemarsze, koncerty i zabawy zorganizowane przez rodziców dzieci z autyzmem z klubów JiM.

Tegoroczna odsłona kampanii poświęcona jest dorosłym ze spektrum autyzmu. Na ulicach pojawiły się plakaty o kampanii, których współautorami się osoby z autyzmem. Fundacja wydała też kalendarz, który wymyśliły i stworzyły osoby z autyzmem.

Dorośli bez pomocy
W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie przestali istnieć dla systemu wsparcia w Polsce. Raport dotyczący sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce Fundacji JiM potwierdza, że w XXI wieku osobom dorosłym z autyzmem żyje się po prostu źle.

Fundacja JIM pomaga osobom z autyzmem. Prowadzi m.in. Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę przysposabiającą do pracy oraz warsztaty terapii zajęciowej.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl