Sędziowie przeciw Ziobrze. Dramatyczny apel w sprawie reformy KRS: "Nasza postawa będzie zapisana na kartach historii"

Środowisko sędziowskie bojkotuje reformę KRS Ziobry.
Środowisko sędziowskie bojkotuje reformę KRS Ziobry. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wystosowało apel do kolegów o bojkotowanie reformy KRS. W przyjętej w sobotę uchwale proszą, by nie brali udziału w wyborach do niej, a tych delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości – o powrót do orzekania.


Środowisko sędziowskie pokazało, że nie zgadza się na propozycje Zbigniewa Ziobry. Jego reforma przewiduje m.in. powstanie dwóch izb w KRS i wygaszenie kadencji jej 15 członków-sędziów, których następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby również kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

"Iustita" wyraża swój sprzeciw i liczy, że wszyscy sędziowie zrobią to samo. W apelu pada zdanie: "Jako sędziowie musimy być świadomi, że nasza obecna postawa będzie zapisana na kartach historii"– Chodzi o to, żeby nie legitymizować tej działalności politycznej, która obecnie zmierza do tego, by nie istniały niezależne sądy – wyjaśnił TVN24 prezes Stowarzyszenia Krystian Markiewicz, który apeluje do kolegów pracujących w ministerstwie sprawiedliwości, żeby wrócili do orzekania.

Pod koniec marca Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ODIHR) zaleciło odstąpienie od przyjęcia rządowego projektu ustawy. "Proponowane zmiany budzą poważne obawy związane z podstawowymi zasadami demokracji, w szczególności podziałem władz i niezależnością władzy sądowniczej" – uznała Izba.


źródło: tvn24.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...