PiS potrafi sobie nagrabić. Zybertowicz: Eurokorpus ochrania południową flankę, która nas nie interesuje

Prof. Zybertowicz mocno o Eurokorpusie.
Prof. Zybertowicz mocno o Eurokorpusie. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Prof. Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca, otwarcie powiedział, że Polski nie interesują działania Eurokorpusu. Może wziął przykład z Witolda Waszczykowskiego, który dopiero co stwierdził, że nasze zaangażowanie tam jest niepotrzebne.


– Austria, Kanada, Finlandia wystąpiły z Eurokorpusu, który się koncentruje na zabezpieczeniu flanki południowej, która nas nie interesowała – brzmiała wypowiedź Zybertowicza, która padła w niedzielę na antenie TVP i rozpętała burzę.

"Doradca prezydenta mówi, że Polski nie interesuje południowa flanka NATO. Z wielu ambasad pójdą dziś depesze. W jednej ze stolic się ucieszą" – skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak. Zybertowicz odpowiedział, że "powinien ująć to bardziej precyzyjnie: ta flanka jest dla nas mniej priorytetowa".
Od kilku dni wiadomo, że Polska ograniczy swoje zaangażowanie w Eurokorpusie. Dlaczego, tłumaczył w sobotę szef dyplomacji. – Dzisiaj są takie potrzeby, by zmniejszyć naszą obecność, być może na chwilę. A za chwilę być może potrzeby będą takie, by do tej obecności w Eurokorpusie wrócić – cytuje ministra PAP, który dodał, że "nie widzi żadnej potrzeby wielkiej dyskusji strategicznej, narodowej, na temat naszego udziału, kilku czy kilkunastu oficerów w Eurokorpusie".

źródło: tvp.info

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!