Na imię ma Lenin, porusza się na wózku i właśnie został prezydentem Ekwadoru. "Będę nim dla wszystkich"

Lenin Moreno - nowy prezydent Ekwadoru.
Lenin Moreno - nowy prezydent Ekwadoru. Fot. za facebook.com/LeninMorenoEC
Choć Ekwador leży daleko od nas, to również dla nas były niezwykle ciekawe wybory. Nad ranem polskiego czasu, po drugiej turze wyborów prezydenckich, głową państwa został Lenin Moreno. Polityk o lewicowych poglądach wyprzedził rywala konserwatystę, zdobywając 51,07 proc. głosów. Do historii Ekwadoru przejdzie jako pierwszy prezydent na wózku inwalidzkim.


Swoje imię otrzymał na cześć Włodzimierza Lenina, ulubieńca swojego ojca. Jest absolwentem administracji publicznej, medycyny i psychologii, który przygodę z polityką rozpoczął w 1996 r. Dwa lata później został postrzelony w plecy podczas napadu na sklep w centrum handlowym, w czasie rekonwalescencji stosował terapię śmiechem. Popularyzuje ją w Ekwadorze od lat.
Między 2001 a 2004 r. był krajowym dyrektorem ds. niepełnosprawnych, potem działał na ich rzecz jako wiceprezydent u boku Rafaela Correi. W 2012 r. został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, gwarantując im państwowe wsparcie finansowe, materialne i prawne.

1 października 2016 r. Moreno został wskazany jako kandydat na prezydenta przez ugrupowanie Alianza PAIS. W pierwszej turze wyborów przeprowadzonych 19 lutego cieszył się wynikiem 39, 3 proc. głosów. Ze względu na fakt, że nie zdobył 40 proc. 2 kwietnia przeprowadzono drugą turę. W tej, z 57,01 proc. poparcia, pokonał Guillermo Lasso.

Con el corazón en la mano agradezco a todos los que en paz y armonía fueron a votar. Seré el Presidente de todos y...

Opublikowany przez Lenín Moreno na 2 kwietnia 2017
"Z sercem na dłoni dziękuję wszystkim, którzy w spokoju i harmonii poszli do głosowania. Zostanę prezydentem wszystkich, a wy mi pomożecie. (...) Wiwat Ekwador!" – napisał na Facebooku, obiecując, że rozprawi się z szalejącą w kraju korupcją.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...