Ten jeden tweet pokazuje, co tak naprawdę "zabiło" Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej

Co było główną przyczyną wydarzeń, które 10 kwietnia 2010 roku zakończyły się katastrofą smoleńską? Udało się to przedstawić w zaledwie jednym tweecie.
Co było główną przyczyną wydarzeń, które 10 kwietnia 2010 roku zakończyły się katastrofą smoleńską? Udało się to przedstawić w zaledwie jednym tweecie. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Jedni mówią, że to był tragiczny zbieg okoliczności. Inni wskazują, iż do katastrofy smoleńskiej doszło ze względu na rażącą nieodpowiedzialność. Nie brakuje oczywiście i tych, którzy twierdzą, że to był zamach... W niezwykle gorących dyskusjach o przyczynach tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku rzadko mówi się jednak o jeszcze jednej istotnej kwestii. O tym, że być może do tego wszystkiego nie doszłoby, gdyby nie... kalendarz wyborczy.


I właśnie na to ujęcie katastrofy smoleńskiej wskazuje na Twitterze politolog i śląski działacz społeczny Łukasz Kohut. W zaledwie jednym tweecie udało mu się w bardzo przejrzysty sposób pokazać, co tak naprawdę "zabiło" prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe 95 ofiar. Był to po prostu kalendarz wyborczy. Choć dziś wspomina się ofiary katastrofy jako "poległych" w walce o pamięć o zbrodni katyńskiej, to w rzeczywistości wiele z nich 10 kwietnia 2010 roku leciało do Katynia ze względu na kampanię wyborczą. Bez wątpienia czynił tak ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Kaczyński.
Jak widać w tym prostym zestawieniu, do podróży do Katynia Lecha Kaczyńskiego skłaniały wybory. W ostatnich latach życia pojawiał się tam tylko w roku wyborów parlamentarnych i wówczas, gdy walczył o utrzymanie fotela prezydenckiego. W innych latach nie tracił czasu na udział w uroczystościach związanych ze zbrodnią katyńską lub napaścią ZSRR na Polskę. Można więc przypuszczać, że gdyby nie kampania prezydencka w 2010 roku, feralny lot w ogóle nie zostałby zorganizowany. A 95 współtowarzyszących prezydentowi Kaczyńskiemu pasażerów szybko nie znalazłoby się w innej sytuacji zagrażającej ich życiu...

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
O TYM SIĘ MÓWI 0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
dad:HERO 0 06 rzeczy, które musisz ustalić, zanim zdecydujecie się na dziecko. Od tego zależy wasz związek
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0"To dlatego powiedziałam wow". Piekarska zdradza, o czym rozmawiała z Kaczyńskim
0 0"Kobietom należą się te pieniądze". Opozycja przeszła do działania w Senacie
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO

POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"