Musisz znać swoje prawa! Teraz możesz zgłosić skargę na aptekę, jeśli odmówi ci sprzedaży antykoncepcji

Farmaceuta nie ma prawa odmówić pacjentowi sprzedaży środka antykoncepcyjnego.
Farmaceuta nie ma prawa odmówić pacjentowi sprzedaży środka antykoncepcyjnego. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Zdarzyło ci się poprosić w aptece o tabletki antykoncepcyjne albo inny środek zapobiegający zajścia w ciążę i usłyszeć odmowę? Od 13 kwietnia na apteki, w których farmaceuci zasłaniają się tzw. klauzulą sumienia, można składać skargi. Ta bowiem zgodnie z polskim prawem obejmuje tylko lekarzy.

Skargę można składać za pośrednictwem specjalnie uruchomionej w tym celu strony internetowej. Jest to inicjatywa, która powstała dzięki wspólnemu działaniu Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Polskiego Towarzystwa Prawa i Akcji Demokracja.

Organizacje powołują się na art. 95 ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym "apteki ogólnodostępne są obowiązane do posiania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności”. Dalej artykuł stanowi, że jeżeli w aptece ogólnodostępnej jakiegoś produktu leczniczego brakuje, "farmaceuta powinien zapewnić jego nabycie w tej aptece w terminie uzgodnionym z pacjentem”.
Za pośrednictwem strony można zgłaszać przypadki, w których w konkretnej aptece uniemożliwiono pacjentowi zakupu środka antykoncepcyjnego. Taka skarga trafi następnie do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów chciałyby niektóre środowiska prawicowe i ultrakatolickie, takie jak Ordo Iuris czy Stowarzyszenie Katolickich Farmaceutów Polskich. Nad tą kwestią debatował również powstały w styczniu tego roku Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia.


Źródło: oko.press
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...