Konsul honorowy nie przyjął od prezydenta odznaczenia, dziś odwołano go ze stanowiska

Konsul honorowy RP w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski
Konsul honorowy RP w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski Fot. Facebook
Konsul honorowy Meksyku nie przyjął z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia, co miało być formą protestu przeciw "temu, co obecnie dzieje się w Polsce". Dziś MSZ odwołało go ze stanowiska.


"Informujemy, że decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Pan Alberto Stebelski-Orlowski z dniem 30 kwietnia br. został odwołany z funkcji Konsula Honorowego RP w Tulancingo" – taką informację biuro rzecznika prasowego MSZ przekazało dziennikarzom Polsat News.

Kilka dni wcześniej konsul honorowy w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski nie przyjął od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Z wnioskiem o odznaczenie Stebelskiego wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Odmowa przyjęcia przez konsula Stebelskiego-Orlowskiego odznaczenia od prezydenta to forma protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce – przekazała portalowi TVN24 działaczka polonijna z Meksyku Jolanta Nitosławska-Romer.

Za godzące w prestiż Polski konsul miał uznać takie posunięcia rządu PiS, jak "naruszanie niezawisłości sądów i niezależności mediów, podważanie praworządności i budzenie w obywatelach strachu przed narażaniem się władzy; a także osłabianie reputacji Polski jako odpowiedzialnego partnera m.in. poprzez działanie obecnego rządu przeciw ponownemu wyborowi Donalda Tuska na przewodniczącego RE". Z relacji działaczki polonijnej wynika, że konsul już 9 kwietnia wystosował pismo do Kancelarii Prezydenta, w którym wyjaśniał, że decyzja spowodowana jest "malejącym prestiżem Polski na arenie międzynarodowej, skutkiem posunięć obecnego rządu polskiego".


źródło: Polsatnews.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Wyobraźcie sobie, co by było...".[b] Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"[/b]

"Wyobraźcie sobie, co by było...". Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

PiS pozbierało się po porażce Szydło. [b]Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE

PiS pozbierało się po porażce Szydło. Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE