Waszczykowski zaskakuje w wywiadzie dla "Die Welt". "Polska przyjmie uchodźców. Jeśli dotrą do naszych granic"

Witold Waszczykowski nieoczekiwanie zadeklarował, że polski rząd jest skłonny przyjąć uchodźców z Syrii.
Witold Waszczykowski nieoczekiwanie zadeklarował, że polski rząd jest skłonny przyjąć uchodźców z Syrii. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
– Polski rząd jest gotowy na przyjęcie uchodźców – stwierdził nieoczekiwanie Witold Waszczykowski w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Die Welt" tuż przed wizytą niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie. Polski minister spraw zagranicznych powiedział wszystko, co strona niemiecka chciała usłyszeć.

– Niemcy są naturalnym przywódcą w Europie – oznajmił Witold Waszczykowski. – Chcemy tylko, aby niektóre nasze interesy były w odpowiedni sposób uwzględniane przez Niemcy, Francję i inne ważne państwa w Europie – dodał. Zapytany o relacje między naszymi państwami, ocenił je jako bardzo dobre. Zaraz dodał też, że stanowisko polskiego rządu różni się tylko w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, polityki klimatycznej i migracyjnej.

W tej ostatniej sprawie Waszczykowski wypowiadał się zaskakująco w świetle dotychczasowych deklaracji rządu. Stwierdził, że to nieprawda, iż Polska nie będzie uczestniczyć pomocy dla uchodźców. – Problemem jest to, że ludzie uciekający z Syrii i innych regionów nie chcą do nas przyjeżdżać – stwiedził szef MSZ.
Zapytany wprost, czy Polska byłaby w stanie przyjąć uchodźców, minister oznajmił, że nie będzie z tym problemy. Uchodźcom postawił tylko jeden warunek... – Tak, polski rząd przyjmie uchodźców ze stref wojennych, jeśli ci pojawią się na granicy naszego państwa – tłumaczył.

Do tej pory politycy PiS nie byli tak skorzy do deklarowania chęci przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu do Polski. – Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Nie zgodzimy się na narzucanie jakichkolwiek przymusowych kwot uchodźców przez UE – powiedziała premier Beata Szydło nie dawniej niż wczoraj.


źródło: "Die Welt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...