"Policjanci, nie udawajcie dziennikarzy!" – oto reakcja Press Clubu po awanturze na stadionie w Chorzowie

"Policjanci – nie udawajcie dziennikarzy!" – apeluje Press Club.
"Policjanci – nie udawajcie dziennikarzy!" – apeluje Press Club. Fot. Screen/https://youtu.be/MWJjE0Sumtc
Mecz Ruchu Chorzów z Górnikiem Łęczna rozegrał się w piątek i miał zaskakujący finał. Nie dość, że na stadionie wybuchły burdy, chuligani rzucali race na boisko, do aresztu trafiło kilka osób, to na jaw wyszła jeszcze przedziwna praktyka policji. Tak zaskakująca, że natychmiast zaprotestowało kilka redakcji. A dziś oficjalne stanowisko zajął Press Club.


Część policjantów, którzy interweniowali na boisku miała na sobie kamizeli, jakie noszą fotoreporterzy. Byli ubrani po cywilnego, na ich kamizelach widniał zaś napis "FOTO” lub "MEDIA".
Co na to Press Club? "Policjanci ci podejmowali interwencje wobec osób, które znalazły się na murawie, stosując wobec nich środki przymusu bezpośredniego w postaci m.in. siły fizycznej i gazu. Dla postronnych obserwatorów wyglądało to, jakby czynności te wykonywali fotoreporterzy. Dla oceny tej sytuacji nie ma znaczenia, kto wystąpił z inicjatywą użycia kamizelek „FOTO” i „MEDIA” – organizator meczu czy policja" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu, które pojawiło się na stronie tej instytucji. Podpisali je Marcin Lewicki, Przewodniczący Rady Press Club Polska oraz Jarosław Włodarczyk, Prezes Press CLub Polska.

Napisali wyraźnie, że Press Club stanowczo sprzeciwia się takim praktykom. "Policja dysponuje odblaskowymi kamizelkami z napisem "POLICJA” i nie ma żadnego powodu, by podczas działań na stadionie lub w każdym innym miejscu udawała dziennikarzy" – czytamy.

Dziennikarz na stadionie, demonstracji, czy innym publicznym miejscu, w którym zazwyczaj używa kamizelek z napisem „FOTO”, „MEDIA”, „PRASA” jest niezaangażowanym w wydarzenie obserwatorem dokumentującym jego przebieg, by następnie przekazać relację odbiorcom.

To jasny sygnał dla innych uczestników, czego mogą się spodziewać ze strony takiej osoby (m.in. rejestrowania dźwięku i obrazu, zbierania informacji w celu późniejszej publikacji, ale także ochrony tajemnicy źródła informacji). Zadania i uprawnienia policjanta w takich sytuacjach są z natury rzeczy odmienne. Dlatego powinien występować jako policjant, nie dziennikarz. Czytaj więcej

Policja tak to tłumaczy:
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"