Klęska Marine Le Pen, wielkie zwycięstwo partii Emmanuela Macrona. Francja wybierała dziś swój parlament

Partia prezydenta Macrona zdobyła większość w parlamencie.
Partia prezydenta Macrona zdobyła większość w parlamencie. Fot. YouTube.com/En Marche - la chaîne d'Emmanuel Macron
Partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Republique en Marche wygrała dziś drugą turę wyborów parlamentarnych. Razem z sojuszniczym Ugrupowaniem Centrystów według sondaży będzie mieć zdecydowaną przewagę w parlamencie. Ugrupowanie Marine Le Pen może liczyć na wprowadzenie do parlamentu zaledwie kilku deputowanych.


Według wstępnych sondaży po zamknięciu punktów wyborczych widać, że Francuzi już trochę mają dość maratonu wyborczego. Frekwencja była rekordowo niska, o godzinie 17 wynosiła zaledwie 35 procent. Najwyraźniej druga tura wyborów parlamentarnych nie rozpalała już tak opinii publicznej jak wybory prezydenckie.

Wygląda na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie mógł liczyć na dobrą współpracę z parlamentem. Jeśli sondaże się nie mylą, Republique en Marche i MoDem mogą liczyć na 400 do 425 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym, w którym zasiada 577 deputowanych. Dość, by przeforsować każdą ustawę. W opozycji będzie prawdopodobnie 8 deputowanych z Frontu Narodowego Marine Le Pen, socjaliści wprowadzą do parlamentu 45 posłów, a skrajna lewica 17. Największą partią opozycyjną będą centroprawicowi Republikanie.

źródło: vox.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...