Jedź tam, zanim zaroi się od polskich turystów. Ten kraj odwiedzamy coraz chętniej, nie tylko zimą

Austria turystycznie coraz popularniejsza – również latem
Austria turystycznie coraz popularniejsza – również latem Fot. Pixaby.com / tpsdave
To ostatni dzwonek, aby odwiedzić Austrię i nie słyszeć na każdym kroku mówiących po polsku „znajomych”. Okazuje się, że jeden z ulubionych kierunków na zimowych narciarskich mapach coraz chętniej uwzględniamy również w swoich planach wakacyjnych.

– W zeszłorocznym sezonie letnim turyści z Polski wygenerowali o 7,9 proc. więcej noclegów niż rok wcześniej – poinformował portal Austria.info. Łączna liczba noclegów, jakie zarezerwowaliśmy w austriackich kurortach, wyniosła 570 tys. Miejscowi hotelarze podliczyli również, że liczba organizowanych przez nas pobytów w Austrii wzrosła o 2,6 proc. i wyniosła około 220 tys.

Biorąc pod uwagę obie te statystyki, zajmujemy obecnie 12. miejsce wśród krajów pochodzenia turystów odwiedzających ojczyznę Mozarta. Wielki kompozytor nie został tu przywołany przypadkiem, bowiem latem chętnie odwiedzamy miejsce jego urodzenia, czyli Salzburg. Na przestrzeni 2,6 doby, które przeciętnie spędzamy wtedy w Austrii, chętniej zatrzymujemy się tylko w Wiedniu i Grazu.
O tym, że niewielka Austria jest turystycznym czempionem w kategorii aktywnego narciarskiego wypoczynku, nie trzeba nikogo przekonywać. W sezonie zimowym 2016/17 łączna liczba turystów wyniosła 18,82 mln, z czego 13,25 mln stanowili goście zagraniczni, a 5,57 mln – mieszkańcy kraju.

Jak się jednak okazuje, wielu z tych, którzy zimą szusowali na zboczach lodowców, wraca wiosną i latem, aby zdobywać górskie szczyty na piechotę. W okresie od stycznia do kwietnia odnotowano wzrost w liczbie noclegów (o 1,2 proc.), jak i przyjazdów do Austrii (o 2,1 proc.).


Jeśli chodzi o Polaków, zeszłej zimy zarezerwowaliśmy w Austrii aż 1 223 910 noclegów, co stanowiło wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z sezonem ubiegłym. Jeśli chodzi zaś o czas trwania naszych narciarskich eskapad, to przeciętnie spędzaliśmy tam 4,7 doby. Powyższe wyniki zagwarantowały nam 7. miejsce wśród nacji najchętniej odwiedzających Austrię. Z kolei jeśli mowa o regionach, od lat najchętniej jeździmy do Tyrolu (46,2 proc.). Odpowiadają nam również stoki w okolicy Salzburga (23,5 proc.) oraz w Karyntii (8,7 proc.).
Trwa ładowanie komentarzy...