Reklama.
Może i Temida jest ślepa, jednak sędziowie już nie. Oczy całej Europy są w tym momencie skierowane na Polskę i zagrożenie jakim są ustawy zgłaszane, a potem przegłosowywane przez PiS. Swoje zaniepokojenie wyraziły własnie rady sądownictwa z m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Anglii czy Włoch. Nawet jeśli zdanie polskich sędziów rząd ma w głębokim poważaniu, to jednak fakt, iż cała Europa stanowczo potępia "dobrą zmianę" nie powinien przejść bez echa.
Najwyższa Rada Sprawiedliwości, Belgia
Rada Sądownictwa, Holandia
Wyższa Rada Sądownicza, Bułgaria
Najwyższa Rada Sądownictwa, Portugalia
Państwowa Rada Sądownictwa, Chorwacja
Najwyższa Rada Sądownictwa, Rumunia
Stowarzyszenie Sędziów Rady Stanu, Grecja
Rada Sądownicza, Słowacja
Stowarzyszenie Sędziów Irlandii
Rada Sądownicza, Słowenia
Najwyższa Rada Sądownictwa, Włochy
Naczelna Rada Sądownictwa, Hiszpania
Rada Sądownictwa, Łotwa
Rada Sędziów Anglii i Walii
Rada Sądownictwa, Litwa
Rada Sędziów Szkocji
"Ustanowienie w ramach KRS dwóch zgromadzeń (pierwszego, w którego skład wejdzie 15 sędziów nominowanych przez Parlament, oraz drugiego, składającego się z: sześciu członków parlamentu, Ministra Sprawiedliwości, przedstawiciela Prezydenta RP, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego), w połączeniu z wymogiem, by wszelkie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa musiały zostać przyjęte oddzielnie przez oba zgromadzenia, daje znaczącą rolę politykom w procesie wyboru i powoływania sędziów."
"Rozwój wydarzeń i planowane reformy sądownictwa w Polsce nadal budzą poważne obawy, ponieważ mogą poważnie zagrozić trójpodziałowi władz, co jest niezbędne dla utrzymania rządów prawa. ENCJ przypomina, że kluczowym wymogiem utrzymania i umacniania wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądowymi w UE jako podstawy wzajemnego uznawania jest niezależność, jakość i efektywność każdego z poszczególnych systemów sądowych oraz poszanowanie dla zasady państwa prawa w każdym kraju."