Trend, który ucieszy posiadaczy małych łazienek. Oto sposób, aby zmieścić w nich więcej przydatnych urządzeń

Nowoczesne łazienki w domach i mieszkaniach coraz częściej inspirowane są rozwiązaniami znanymi z przestrzeni publicznych
Nowoczesne łazienki w domach i mieszkaniach coraz częściej inspirowane są rozwiązaniami znanymi z przestrzeni publicznych Fot. Geberit
Trendy kształtujące przestrzeń publiczną tworzone są w oparciu o aranżacje wnętrz prywatnych. Jest jednak pewna sfera, będąca kreatywnym odwróceniem tej idei. Największy wpływ na aranżację łazienek w domach i mieszkaniach mają bowiem rozwiązania kreowane w przestrzeniach publicznych.

Szukając inspiracji do aranżowania nowoczesnych łazienek, trendsetterzy przyglądają się różnym aspektom naszej aktywności, a trudno znaleźć bardziej inspirujący przykład niż … wypoczynek.
Jeszcze do niedawna wyznacznikiem prestiżu i udanego urlopu było wygrzewanie się na piaszczystej plaży. Taki sposób biernego spędzania wakacji określa się akronimem 3xS – sun, sea, sand (słońce, morze, piasek ). Jednak z roku na rok spada zainteresowanie taką formą wypoczynku na rzecz bardziej kreatywnych form spędzania wolnego czasu, określanych formułą 3xE – entertainment, excitement, education (rozrywka, podekscytowanie, edukacja). Współcześni turyści poszukują miejsc cennych przyrodniczo i kulturowo, preferują wypoczynek aktywny, bazujący na intensywnym wysiłku fizycznym.

W takich warunkach zachowanie świeżości i odpowiedniej higieny nie jest łatwe, tym bardziej że takie miejsca z reguły są oddalone od dużych i dobrze wyposażonych centrów turystycznych. Dlatego tak popularne stają się różnego rodzaju toalety umożliwiające mycie miejsc intymnych, bez potrzeby korzystania z dobrze wyposażonej łazienki hotelowej.
W krajach Orientu, na Bliskim i Środkowym Wschodzie tego rodzaju miejsca są standardem, poczynając od prostych przewodów z czystą wodą, poprzez japońską toaletę kucaną, bidet, aż po supernowoczesne toalety myjące. Takie udogodnienia spotykane są coraz częściej także w Europie, głównie tam, gdzie spotykają się ludzie wywodzący się z różnych kultur, na dworcach, lotniskach, w urzędach czy szkołach. Stąd też trafiają pod strzechy zwykłych domów.

Rozciąganie przestrzeni
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych trendów we współczesnym budownictwie jest stałe ograniczanie powierzchni łazienek. Z badań przeprowadzonych przez firmę Geberit wynika, że 35% respondentów uważa, iż powierzchnia ich łazienek jest zbyt mała, a dla 30% badanych połączenie łazienki i toalety jest nazbyt kłopotliwe.
Receptą na to mogą być inspiracje czerpane wprost z przestrzeni publicznej. Jednym z najciekawszych trendów jest aranżowanie toalet w taki sposób jak w hotelach. Współczesne łazienki hotelowe są miejscami, które realizują nie tylko funkcje higieniczne. To małe, ale jednocześnie bogato wyposażone salony kąpielowe przeznaczone do kompleksowego wypoczynku.


Naczelną zasadą, jaką dekoratorzy wnętrz kierują się podczas urządzania hotelowej łazienki, jest ergonomia. Na niewielkiej przestrzeni trzeba bowiem zmieścić jak najwięcej urządzeń, które sprawią, że chętnie stosowane przez hotelarzy określenie - “salon kąpielowy” - rzeczywiście będzie miało uzasadnienie. I tak w hotelowej wannie, oprócz zwykłej kąpieli, zażyjemy również hydromasażu, natomiast biorąc prysznic - skorzystamy z biczy wodnych. Toalety również wpisują się w trend wielofunkcyjności. Stąd popularność toalet myjących, łączących funkcję zwykłej muszli WC i bidetu.

Wielka rzecz na małej przestrzeni
Zgodnie z europejskimi standardami w mieszkaniach dla czterech osób, do 60 m2 powierzchni, toalety łączone są w jednym pomieszczeniu z ubikacją. We współczesnej toalecie powinno się zmieścić minimum wannę, umywalkę i muszlę klozetową. Coraz więcej osób widzi też potrzebę posiadania dodatkowo kabiny prysznicowej. A wszystko to na powierzchni wielkości “znaczka pocztowego”. W takich warunkach trudno wygospodarować miejsce na urządzenie przydatne, ale mimo wszystko nie niezbędne, takie jak na przykład bidet.

Rozwiązaniem może być wspomniana wcześniej toaleta myjąca, która łączy w sobie cechy muszli klozetowej i bidetu. Ich największy dostawca na polskim rynku, firma Geberit, ma w swojej ofercie modele, wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji, takich jak wybór temperatury wody, rodzaju strumienia i jego kierunku, czasu natrysku, jego rodzaju (np. tryb masażu) czy też temperatury deski i nadmuchu ciepłego powietrza. Toalety myjące Geberitu posiadają również opcję usuwania zapachów i samoczyszczące się końcówki.
Obsługa tego typu urządzeń jest niezwykle wygodna, np. podnoszenie pokrywy odbywa się automatycznie, gdy użytkownik zbliża się do toalety. Funkcje mycia, suszenia czy usuwania zapachów uruchamia się za pośrednictwem pilota lub naściennego pilota. Dzięki temu dłonie osoby korzystającej z toalety znajdują się poza strefą mycia. Funkcje toalety można personalizować i zapisać na stałe w urządzeniu. Na tym jednak nie koniec, toaletę można obsługiwać również za pomocą aplikacji na smartfona.

Urządzenia Geberit są oszczędne, a przede wszystkim ciche, dzięki czemu zapewniają każdemu maksimum komfortu i intymności. Nowoczesny design toalet myjących sprawiają, że łatwo je dostosować do każdego typu wnętrza łazienki oraz wielu modeli WC.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit.

Trwa ładowanie komentarzy...