Łamanie prawa w ministerstwie sprawiedliwości? Są dowody na to, że w resorcie Ziobry zatrudniano z naruszaniem prawa

Według "Rzeczpospolitej" w ministerstwie sprawiedliwości pod rządami Zbigniewa Ziobry ekspertów zatrudniano z naruszeniem prawa.
Według "Rzeczpospolitej" w ministerstwie sprawiedliwości pod rządami Zbigniewa Ziobry ekspertów zatrudniano z naruszeniem prawa. Fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Bez konkursu i bez kwalifikacji. W taki sposób w resorcie Zbigniewa Ziobry zatrudniono w ubiegłym roku aż 13 spośród 22 ekspertów. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.


Naruszenie prawa w ministerstwie, które prawa powinno strzec? Na to wskazują wyniki inspekcji NIK. W resorcie zatrudniano bowiem na stanowiskach ekspertów osoby, które po studiach zaliczyły jedynie praktykę w sądzie. 13 osób nie mogło poszczycić się trzyletnim stażem pracy, co jest wymogiem minimum określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2010 r. Co więcej – żaden z nich nie trafił do resortu w wyniku otwartego konkursu.

Ministerstwo tłumaczy, że w resorcie obowiązuje "Instrukcja w sprawie zatrudniania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej", która pozwala na zatrudnianie pracowników bez konkursu. Jednak instrukcja ta jest datowana na 4 listopada 2016 r., a eksperci, których zatrudnienie kwestionuje NIK, pracę zaczęli przed tą datą.
I to pracę nieźle płatną – wszystkim nowo zatrudnionym ekspertom przyznano premie w maksymalnej wysokości (50 proc. umowy o pracę). A gdy kontrolerzy z NIK zapytali, czym takim eksperci się zasłużyli, że dostali premie, dowiedzieli się, że właściwie to... niczym. Po prostu: "remia jest traktowana jako stały składnik wynagrodzenia określony w umowie o pracę". W sumie rzesza ekspertów wspierających ministra Ziobrę kosztowała rocznie podatników ponad milion złotych!
A NIK rządzącym znów dała się we znaki – przed miesiącem Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że optymistyczne informacje w sprawie deficytu nie wyglądają tak różowo, jak brzmi wersja propagandowa.

źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce