Prezydent nie posłuchał wezwań do weta. Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiającą eksmisje z Mieszkanie+

Prezydent podpisał kluczową dla programu Mieszkanie+ ustawę
Prezydent podpisał kluczową dla programu Mieszkanie+ ustawę Fot. Grzegorz Celejewski / AG
Mimo zastrzeżeń Rzecznika Praw Obywatelskich i błagań organizacji lokatorskich prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiającą eksmisje przy programie Mieszkanie+.

"Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyczyni się do zwiększenia podaży nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe" - informuje Kancelaria Prezydenta. O co dokładnie chodzi? Ustawa ułatwi wyrzucenie z mieszkań lokatorów, którzy zalegają z czynszem przez okres powyżej trzech miesięcy. Taki najemca, beneficjent programu Mieszkanie+, nie będzie miał nawet prawa do lokalu socjalnego.

Przepisy o eksmisji wywołały duże kontrowersje. O weto apelowały do prezydenta Dudy organizacje lokatorskie. "Ci lokatorzy będą całkowicie pozbawieni ochrony przed bezdomnością w razie poważnych problemów zdrowotnych, czy finansowych. (...) Prawo i Sprawiedliwości ułatwiło eksmisję na bruk, co z perspektywy czasu z pewnością będzie oceniane jako nowy rozdział antyspołecznej polityki państwa" - pisały.

Podobnego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "Nie do zaakceptowania jest - w mojej ocenie - przyjęta regulacja, zgodnie z którą sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu i w konsekwencji zostanie on usunięty przez komornika do noclegowi, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, a więc pozbawiony lokalu mieszkalnego i faktycznie bezdomny" - pisał do Andrzeja Dudy.


Na próżno. Prezydent ustawę podpisał.
Źródło: Money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...