Ustawiony konkurs na Muzeum Bitwy Warszawskiej? Wygrała pracownia architekta związanego z PiS

Minister Macierewicz podpisuje list intencyjny o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej.
Minister Macierewicz podpisuje list intencyjny o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Fot: mon.gov.pl
MON najwyraźniej za nic ma wytyczne na temat przetargów i zamówień publicznych. Po tym, jak niezgodnie z przepisami zamówił trzy samoloty dla VIP-ów, teraz kolejny raz nagina prawo. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że konkurs na Muzeum Bitwy Warszawskiej został "ustawiony". Otwarcie mówi o tym prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Wczoraj z wielką pompą minister Antoni Macierewicz przedstawiał zwycięską koncepcję nowego muzeum, na które MON przeznaczy 100 mln złotych. Mauzoleum ma powstać w podwarszawskim Ossowie i upamiętniać chwałę oręża polskiego, a także zwycięską bitwę z 1920 roku. Problem w tym, że konkurs urągał wszelkim regułom i zasadom, a zwycięzca przypadkiem jest blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością. To Czesław Bielecki, niegdysiejszy kandydat PiS na urząd prezydenta Warszawy.

Konkurs miał charakter zamknięty. Zaproszono do niego 10 pracowni. To jeszcze nic dziwnego, podobną formułę dość często przyjmuje się w drodze zamówień publicznych. Ciekawie zaczyna się robić, gdy spojrzy się w kalendarz. Konkurs ogłoszono 4 sierpnia. Tak, tego roku. Tak, zaledwie 10 dni przed ogłoszeniem wyników konkursu. Architekci ze zdziwieniem wykazują, że nawet konkurs na toaletę publiczną zakłada trzy miesiące na przygotowanie projektów. Prezes SARP twierdzi zaś, że choć konkurs jest publiczny, to nikt z rządu tego nie konsultował ze stowarzyszeniem.

Wygrał Czesław Bielecki, architekt blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością. On sam prace nad projektem miał zacząć kilka miesięcy temu. Jak stwierdził w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Wyborczej", robił to w wolnym czasie, hobbystycznie, przewidując jednak, że prędzej czy później jakiś konkurs zostanie ogłoszony. Nie mylił się. Konkurs rzeczywiście został ogłoszony, a pracownia Bieleckiego dostała zaproszenie do wzięcia w nim udziału.


źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!