Prawie miliard złotych na TVP?! Jest nowy pomysł, za który zapłacimy wszyscy

Ponad 900 mln zł na TVP i publiczne radia?
Ponad 900 mln zł na TVP i publiczne radia? Fot. Kuba Atys / AG
TVP i radia publiczne mogą dostać z budżetu państwa około 950 mln zł rocznie. Ma to być "wyrównanie" za korzyści utracone w wyniku zwolnienia określonych grup społecznych z obowiązku płacenia abonamentu.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", propozycja dodatkowego dofinansowania TVP krąży w kuluarach wśród polityków PiS. Byłaby łatwa do wprowadzenia, bo wystarczy tylko nowelizować ustawę abonamentową. "W przeszłości była już taka sytuacja. Utracone wpływy abonamentowe za zwolnionych z tej opłaty kombatantów rekompensował mediom Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wpłacając je z Państwowego Funduszu Kombatantów" – pisze "DGP".

Gdyby publiczne media dostawały rocznie 950 mln zł z budżetu państwa, oznaczałoby to dla nich znaczącą poprawkę stanu finansów. Szacowane na ten rok wpływy z tytułu abonamentu wynoszą "tylko" 635 mln zł.

Kto jest zwolniony z opłaty na media? Według KRRiT w poprzednim roku było to niemal 3,5 mln gospodarstw domowych, czyli większość (52 proc.) wszystkich z zarejestrowanymi odbiornikami. Najwięcej było wśród nich osób powyżej 75. roku życia.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Trwa ładowanie komentarzy...