Mordor stanie się ''zielony''? Firma z Polski chce dać innym dobry przykład

Adgar Poland, długoterminowy inwestor, który jest także właścicielem i zarządcą biurowców na Biznesowym Mokotowie, z których wszystkie posiadają certyfikaty środowiskowe LEED EBOM na poziomie Gold. Niedawno otrzymały je obiekty Adgar Wave i Adgar Bit
Adgar Poland, długoterminowy inwestor, który jest także właścicielem i zarządcą biurowców na Biznesowym Mokotowie, z których wszystkie posiadają certyfikaty środowiskowe LEED EBOM na poziomie Gold. Niedawno otrzymały je obiekty Adgar Wave i Adgar Bit Materiały prasowe
Korki, zatłoczona komunikacja miejska, brak skwerów, które pomogłyby ukoić spracowany umysł czy skołatane nerwy. Z powodu tych uciążliwości warszawski Biznesowy Mokotów, zyskał miano Mordoru. Na lepszy wizerunek tej dzielnicy usiłuje zapracować Adgar Poland.

Ecobiurowce
Inwestor, będący jednocześnie właścicielem i zarządcą kompleksów biurowych stara się nadać biznesowemu zagłębiu Warszawy bardziej zielone i przyjazne oblicze. Wszystkie jego biurowce tam zlokalizowane posiadają bowiem certyfikaty środowiskowe LEED EBOM na poziomie Gold, czym w całej Polsce może poszczycić się zaledwie 12 budynków. Na początku sierpnia otrzymały je obiekty Adgar Wave i Adgar Bit, które poszły w ślady Adgar Plaza (A i B) i Adgar Plaza One.

– Z ogromną dbałością podchodzimy do naszych budynków i chcemy, aby spełniały one najwyższe kryteria jakościowe. Zrównoważony rozwój oraz nowoczesne i ekologiczne rozwiązania to podstawy, które pozwalają nam zbudować długoterminowe relacje z naszymi klientami – komentował zakończony sukcesem proces certyfikacji Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland.
''Złoty'' certyfikat LEED EBOM wystawia świadectwo spełnienia najwyższych norm ekologicznych w zakresie zarządzania budynkami oraz ich wpływu na środowisko i użytkowników. Przyznawany przez Amerykańską Radę Budownictwa Ekologicznego (US Green Building Council) dokument stanowi dowód troski laureata o takie kwestie jak: utrzymanie terenów zewnętrznych i udogodnień komunikacyjnych, ekologiczne zużycie wody, wdrożenie efektywności energetycznej, zapewnienie zdrowych warunków pracy czy racjonalne gospodarowanie odpadami.

Zielona dzielnica biznesowa
Z myślą o usprawnieniu komunikacji w Biznesowym Mokotowie, zwłaszcza rozładowaniu nieobojętnych dla zdrowia i środowiska korków, Adgar we współpracy z władzami miasta zajmie się przebudową ulicy Suwak i wraz z partnerami sfinansuje cały projekt. W ramach tej inwestycji powstaną jezdnia po jednym pasie w każdą stronę, chodnik, ścieżki rowerowe, a także przystanki autobusowe oraz miejsca parkingowe. Koszt przedsięwzięcia to 5,5 mln złotych.


– Dzięki przedłużeniu ulicy Suwak oraz połączeniu jej z ulicą Cybernetyki kierowcy i rowerzyści zyskają dodatkowe możliwości dojazdu do budynków biurowych i mieszkalnych, co z pewnością przełoży się na zmniejszenie korków w tym rejonie. Wierzymy, że Biznesowy Mokotów może być atrakcyjnym i przyjaznym miejscem zarówno dla pracowników biurowych, jak i mieszkańców tej dzielnicy. Liczymy także na to, iż nasze działanie zachęci innych deweloperów do finansowego wsparcia tej inwestycji – powiedział Artur Filipiuk, Dyrektor Operacyjny Adgar Poland.
Bolączką biurowego zagłębia Warszawy pozostaje też brak otwartych przestrzeni publicznych. Dlatego deweloper planuje jeszcze stworzenie ogólnodostępnych miejsc rekreacyjnych w sąsiedztwie swoich biurowców, gdzie będzie można spotkać się i spędzić czas w przyjemnym otoczeniu zieleni. ''Zielonych płuc'' w okolicy doczeka się najpierw budynek Adgar Wave (ul. Rzymowskiego 53), a następnie Adgar Plaza (ul. Postępu 17A) i Adgar Bit (ul. Konstruktorska 11A).

Światowy trend
Przyjazne dla środowiska budynki pełniące funkcję biurowców czy centrali wielkich firm to jeden z obecnie dominujących światowych trendów. Wśród nich nie brakuje prawdziwych ''perełek''. Przykładem świeci The Crystal, pokazowy budynek Siemensa w Londynie, który stanowi ucieleśnienie obiektu opierającego swój ''żywot'' wyłącznie na zielonej energii. Z generatora prądu z energii odnawialnej korzysta natomiast siedziba Bank of America, ulokowana w Charlotte w Karolinie Północnej.
Miano najbardziej energooszczędnego budynku w Ameryce Północnej nosi Manitoba Hydro Place wybudowany w Kanadzie. Z kolei Shanghai Tower, 632-metrowy wieżowiec w Szanghaju, to nie tylko jeden z największych, ale także najbardziej ekologicznych biurowców na świecie. Inna użyczająca powierzchni biurowej chińska inwestycja – Micro Emission Sun-Moon Mansion – znajduje się na chlubnej liście największych farm słonecznych na Ziemi.

Jako innowacyjna firma Adgar stawia na biurowce, które nie tylko wdrażają ekologiczne rozwiązania, ale także pomagają ich użytkownikom w łączeniu życia zawodowego i prywatnego, których granice coraz bardziej się zacierają. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła pojęcie kompleksu biurowego, w którym najemcy oprócz biur mają do dyspozycji centra konferencyjne, kluby fitness, przedszkola, kawiarnie, prysznice oraz wypożyczalnie i stacje napraw rowerów.

Mordor to potoczna – zainspirowana znaną z cyklu powieściowego J.R.R. Tolkiena krainą zła – nazwa biurowej dzielnicy Mokotowa, wybudowanej na dawnych terenach Służewca Przemysłowego. Stanowi drugie, po centrum Warszawy, największe zagłębie korporacji w Polsce. Codziennie do pracy dojeżdża tu 80-100 tys. ludzi, a doliczając klientów, współpracowników i dostawców – nawet ok. 500 tys. osób.

Artykuł powstał we współpracy z Adgar

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...