"Dobrze, że zostało stare okablowanie". Sejm wydał prawie 5 milionów złotych na nowy system głosowania, który nie działa

Demontowanie starego systemu do głosowania było niepotrzebne. Trzeba zamontować go z powrotem, bo nowy... nie działa.
Demontowanie starego systemu do głosowania było niepotrzebne. Trzeba zamontować go z powrotem, bo nowy... nie działa. Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta
Podczas najdłuższych od lat sejmowych wakacji w budynku przy Wiejskiej przeprowadzono wymianę całego systemu do głosowania. Na nowe urządzenia i system wydano prawie 5 milionów złotych. Okazuje się, że po powrocie z wakacji, posłowie zastaną... poprzednie urządzenia.

Nowy system miał obejmować nowe urządzenia do głosowania (z dotykowym ekranem), piloty dla niepełnosprawnych parlamentarzystów, którzy nie mogą zasiąść w ławach poselskich, transmisję głosu przez wbudowany mikrofon, ładowanie urządzeń mobilnych z portu USB oraz nowy system zabezpieczeń. Jak donosi "Rzeczpospolita", w tej chwili w Sali Plenarnej w bardzo szybkim tempie trwa montowanie starych urządzeń. Dlaczego? Przedstawicielka firmy Assecco Poland, która nowy system tworzy, mówi o potrzebie "rozszerzonego testowania" i "wymogu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa systemu".

Kancelaria Sejmu zaś przewiduje, że z tego powodu system ruszy zapewne dopiero na drugim powakacyjnym posiedzeniem Sejmu.
Nieoficjalnie jeden z informatyków pracujący nad tym projektem mówi o "popełnianiu prostych błędów w weryfikacji poprawności głosów, co całkowicie wypaczało ich wynik". Opozycja zaznacza, że problem pojawia się w chwili, gdy mnożą się wątpliwości dotyczące głosowań. – Podczas głosowań będziemy siedzieć jak na szpilkach –komentuje poseł PO Krzysztof Brejza.

Dotychczasowy system co jakiś czas ulegał awarii, na co skarżyli się niektórzy posłowie, choćby podczas grudniowego kryzysu sejmowego, kiedy to marszałek Marek Kuchciński wykluczył Michała Szczerbę z PO z obrad Sejmu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy system do głosowania zacznie działać.


źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...