Polski pilot dzięki internautom zostanie bohaterem wystawy w muzeum RAF-u. Zdobył więcej głosów niż inni razem wzięci

Polski weteran Franciszek Kornicki zwyciężył w konkursie brytyjskiego muzeum i dziennika The Telegraph". Przewaga jest naprawdę imponująca.
Polski weteran Franciszek Kornicki zwyciężył w konkursie brytyjskiego muzeum i dziennika The Telegraph". Przewaga jest naprawdę imponująca. Fot. screen z facebook.com/tomaszmagierski
Niedawno Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) wraz z dziennikiem "The Telegraph" zorganizowało konkurs na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku. Jednym z kandydatów był ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej Franciszek Kornicki. I to on właśnie wygrał plebiscyt.

Franciszek Kornicki zdobył 325 tysięcy głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali rywale łącznie - wyprzedzając Sir Douglasa Badera (6,3. tysięcy) i Jackie Moggridge (2,6 tysięcy głosów).

Do głosowania na Polaka, rodacy mobilizowali się m.in. w mediach społecznościowych, gdzie jego historię opowiadała brytyjska ambasada w Warszawie, polska ambasada w Londynie, a także Polskie Radio Londyn i wiele innych mediów polonijnych. Dzięki zwycięstwu w plebiscycie podobizna Kornickiego zostanie umieszczona na wystawie z okazji 100-lecia RAF - tuż obok Spitfire'a VB BL614, słynnego samolotu myśliwskiego, który był używany przez RAF w trakcie II wojny światowej, m.in. przez pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

"The Telegraph" opublikował w piątek biografię polskiego pilota wraz z krótką rozmową ze 100-letnim weteranem. Kornicki przyznał, że jest "zaskoczony i nieco oszołomiony" swoją popularnością, ale dodał szybko, że był jedynie "jednym z bardzo wielu", którzy przysłużyli się do triumfu w II wojnie światowej nad nazistowskimi Niemcami. Teraz pozostało czekać na przyszłoroczną wystawę i uhonorowanie polskiego pilota.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...