Porażające kulisy powstawania pomysłów Dudy. Na 48 godzin przed terminem zmienił zdanie pod wpływem prezesa

Czy uda się Dudzie i Kaczyńskiemu osiągnąć kompromis?
Czy uda się Dudzie i Kaczyńskiemu osiągnąć kompromis? Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Wciąż trwa impas w sprawie reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Po tym, jak prezydent zawetował rządowe ustawy, PiS blokuje pomysły prezydenta. W piątek ma dojść do spotkania Dudy i Kaczyńskiego, na którym być może zapadną decyzje, po których uda się ruszyć z miejsca. Konkretne rozwiązania już "wiszą w powietrzu". Tymczasem RMF FM ujawnia kulisy powstawania prezydenckich propozycji.

Jak donosi Onet.pl, prezes Prawa i Sprawiedliwości ma przedstawić Prezydentowi propozycje kompromisowego rozwiązania w sprawie reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Jednym z rozwiązań, jakie ma zaproponować prezydentowi Kaczyński, jest zagwarantowanie w KRS kilku miejsc dla kandydatów wyznaczonych przez opozycję. Mimo tego PiS zachowałby decyzyjną większość w radzie.

Kaczyński ma też podobno zgodzić się na to, żeby sędziowie Sądu Najwyższego przechodzili na emeryturę w wieku 65 lat. Pod warunkiem jednak, że prezydent zgodzi się na poszerzenie składu SN. Są to konkretne propozycje ustępstw ze strony prezesa Kaczyńskiego, ale jak twierdzą dziennikarze Onetu, jest też jeden haczyk. Jeśli prezydent nie zgodzi się na te propozycje, PiS zamrozi reformę sądownictwa. Na jak długo, można tylko spekulować, być może nawet do przyszłej kadencji, w której według sondaży Prawo i Sprawiedliwość może mieć nawet konstytucyjną większość.

Tymczasem, jak informuje RMF FM, okazuje się, że już raz doszło do pewnego kompromisu między Kaczyńskim a Dudą. Jak poinformowała rozgłośnia, Andrzej Duda przedstawił jedynie część swoich propozycji dotyczących reformy KRS i SN. Pierwotnie projekty prezydenckie zakładały więcej zmian, jednak po spotkaniu z prezesem PiS Duda części z nich nie zgłosił. Duda miał zrezygnować z całej grupy przepisów, które mogłyby postępowanie przed sądem.
Zrezygnował także z pomysłu, by sąd mógł odrzucać nieważne dla sprawy wnioski dowodowe prokuratury.


Co najbardziej szokujące, Duda radykalnie zmienił plany na 48 godzin przed ogłoszeniem projektów, bez konsultacji ze swoim otoczeniem.


źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...