Za "wielką siłę emocjonalną". Literacki Nobel 2017 powędrował do brytyjskiego pisarza Kazuo Ishiguro

Laureatem literackiej nagrody Nobla 2017 został Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia (zdj. z 2005 r).
Laureatem literackiej nagrody Nobla 2017 został Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia (zdj. z 2005 r). fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta
Uzasadnienie Akademii Szwedzkiej było lakoniczne, ale mocne. Kazuo Ishiguro dostał literackiego Nobla za to, że jego powieści są pełne "wielkiej siły emocjonalnej" i obnażają "nasze złudne poczucie połączenia ze światem".

Nagrodzony już skomentował sprawę. "To absurdalnie prestiżowe wyróżnienie" – powiedział 62-letni pisarz.
Ishiguro zamieszkał w Wielkiej Brytanii z rodzicami gdy miał 5 lat. Napisał 8 książek, w tym "Okruchy dnia" i "Nie opuszczaj mnie".

Sara Danius ze Szwedzkiej Akademii określiła twórczość laureata jako połączenie stylu Jane Austen, Franza Kafki i Marcela Prousta.

W 2011 r. wywiad z brytyjskim pisarzem przeprowadził "Newsweek Polska". "Chyba żaden pisarz nie jest w stanie przewidzieć, jak zostanie odebrana jego powieść. Można za to mieć obawy, czy aby nie stanie się tak, że fantaści cię wyśmieją, bo za mało w twojej powieści fantastyki, zaś poważni krytycy potraktują z pobłażaniem, bo tworzysz gatunkowe byle co. W Wielkiej Brytanii wciąż istnieje bardzo silny podział na literaturę tzw. poważną i resztę, którą „poważni” twórcy nie zawracają sobie głowy" – mówił wówczas Ishiguro.

źródło: cnn.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...