"Król Oscarów" ma poważne kłopoty. Wyszło na jaw, że od kilkudziesięciu lat molestował seksualnie aktorki

Harvey Weinstein, współzałożyciel wytwórni filmowej MiraMax, przez lata molestował seksualnie młode aktorki. Sprawę opisał "New York Times".
Harvey Weinstein, współzałożyciel wytwórni filmowej MiraMax, przez lata molestował seksualnie młode aktorki. Sprawę opisał "New York Times". fot. David Shankbone, CC BY 3.0
Harvey Weinstein, producent "Władcy pierścieni", "Zakochanego Szekspira", "Pulp Fiction" i innych kasowych filmów, przez trzydzieści lat molestował seksualnie początkujące aktorki. Sprawa wyszła na jaw dzięki śledztwu dziennikarskiemu "New York Times", który dotarł do poszkodowanych i firmowych dokumentów. Mężczyzna, który publicznie uchodził za sojusznika ruchu kobiecego i wspierał Hillary Clinton, wykorzystywał swoją przewagę nad młodymi aktorkami, by wymusić na nich kontakty seksualne.

W swoim wyczerpującym tekście Jodi Kanto i Megan Twohey, dziennikarki NYT, piszą o tym, że Weinstein, współzałożyciel wytwórni filmowej MiraMax, molestował seksualnie łącznie kilkadziesiąt młodych aktorek i innych współpracownic. Proceder trwał przez trzydzieści lat i przebiegał według ustalonego wzoru. Weinstein zapraszał młodą kobietę na spotkanie biznesowe do hotelu, w którym mieszkał, obiecywał jej pomoc w karierze, a następnie obnażał się, żądał masażu lub tego, by kobieta przyglądała się, jak bierze prysznic.

W filmowym światku przemoc seksualna Weinsteina była tajemnicą poliszynela, jednak publicznie współzałożyciel MiraMaxu prezentował się jako liberał i sojusznik ruchu kobiecego. Głośno było np. o jego wsparciu dla kampanii Hillary Clinton. Sam Weinstein przyznał, że źle traktował koleżanki po fachu i ujawnił, że szuka pomocy u terapeuty. Zapowiedział jednak pozew przeciwko "New York Times" – oskarża gazetę o nierzetelne zrelacjonowanie sprawy na podstawie błędnego jego zdaniem raportu.

Dziennikarki "New York Times" dotarły do wielu poszkodowanych kobiet. Jak podkreślają Kanto i Twohey, większość kobiet nie zna innych poszkodowanych i mieszka w różnych miastach. Mają od dwudziestu do czterdziestu paru lat.

źródło: nytimes.com
Trwa ładowanie komentarzy...