Gdy pożądanie wygrywa z powołaniem. Poznaliśmy szokującą prawdę o księżach w Polsce

Dziennikarz "Dużego Formatu" Marcin Wójcik ujawnił problemy z celibatem wśród polskich księży.
Dziennikarz "Dużego Formatu" Marcin Wójcik ujawnił problemy z celibatem wśród polskich księży. Pawel Małecki/Agencja Gazeta
Wprawdzie media często donoszą o trudnościach z dotrzymaniem celibatu przez księży, ale to może wydawać się niewiarygodne. Lektura książki na temat celibatu może zdziwić wielu, którzy mają jeszcze złudzenia na temat sensowności obecnych rozwiązań w Kościele.


W książce "Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu" dziennikarz i teolog Marcin Wójcik opisał historie księży, którym nie udało się dotrzymać celibatu. Dziennikarz "Dużego Formatu" rozmawiał z księdzem, którego podnieca reklama szamponu do włosów. Ksiądz ten prowadził "pornozeszyt", po który sięga po każdej masturbacji i gdy nie potrafi poradzić sobie z pożądaniem. W zeszycie ksiądz opisuje swoje grzeszne myśli i czyny. Zdaniem Wójcika, tego typu historie wśród polskich księży są masowe.

Wójcik powołuje się w swojej pracy na badanie, które przeprowadził prog. Józef Baniak, socjolog religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wynika z niego, że prawie czterech na pięciu księży, a dokładnie 78 proc., chciałoby mieć żonę i jednocześnie być kapłanem.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do rzetelności badania, to jest ono wynikiem rozmowy z tysiącem księży. Według badania aż 60 proc. kapłanów była lub jest w związku z kobietami, a 12-15 proc. ma z nimi dziecko. Ponad połowa księży chciałaby założyć rodzinę.


Z problemu zdaje sobie sprawę papież Franciszek. Na łamach "Die Zeit" głowa Kościoła katolickiego przyznała, że w Watykanie trwa dyskusja czy celibat powinien być dobrowolny. Pisaliśmy także w naTemat o kochankach księży, które wystosowały list do papieża, w którym poprosiły go o zniesienie celibatu.

źródło: "Fakt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...