To afera jeszcze większa niż sądziliście. Na reprywatyzacji w Warszawie fortunę robili ludzie powiązani z bossami mafii

Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Newsweek", na reprywatyzacji w Warszawie fortuny robili ludzie związani z mafią. Na zdjęciu – Mirosław D. pseudonim Malizna, jeden z bohaterów reportażu na ten temat, podczas procesu mafii pruszkowskiej w 2002 r.
Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Newsweek", na reprywatyzacji w Warszawie fortuny robili ludzie związani z mafią. Na zdjęciu – Mirosław D. pseudonim Malizna, jeden z bohaterów reportażu na ten temat, podczas procesu mafii pruszkowskiej w 2002 r. Foty. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Obracają działkami wartymi miliony złotych, jeżdżą drogimi samochodami, bawią się na Copacabana i w innych miejscach, które powszechnie kojarzone są z luksusem. Mniej powszechna jest wiedza o tym, że to ludzie mafii, którzy dorobili się fortun na reprywatyzacji.

Jak donosi "Newsweek", jeszcze przed upadkiem komunizmu Jan L. wyjechał do Austrii. Tam szybko dorobił się fortuny za sprawą szczególnych umiejętności. Nie było takiego auta, do którego młody ślusarz nie potrafiłby dorobić kluczyka. Większość z nich potem kradziono, a o skali przedsięwzięcia świadczą wspomnienia polskich policjantów, którzy twierdzą, że tylko te auta, które udało się odzyskać, nie mieściły się na policyjnym parkingu na Okęciu. Austriacy mówią o 200 skradzionych pojazdach przez członków "Golfbandy".

Z akt, do których dotarli dziennikarze "Newsweeka" wynika, że przez szajkę przewinęli się tacy przestępcy jak "Malizna", "Wańka", "Kajtek", "Parasol" czy "Kiełbasa". Przyszli wielcy polscy mafiozi dopiero uczyli się pod okiem Jana L. Nie tylko oni po latach weszli w handel nieruchomościami. Jednym z paserów kradzionych aut jest Zygmunt M., ojciec Marka M, jednego z głównych bohaterów warszawskiej afery reprywatyzacyjnej.
Te ustalenia to efekt dziennikarskiego śledztwa, jakie reporterzy "Newsweeka" przeprowadzili wspólnie z autorami "Superwizjera" w TVN.

źródło: "Newsweek"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...