"We Francji go nie chcą". Wiadomo, gdzie miałby trafić pomnik Jana Pawła II, który Szydło chce "ocalić od ocenzurowania"

Wiadomo, gdzie miałby trafić pomnik Jana Pawła II, który premier Szydło chce "ocalić od ocenzurowania" – do Sochaczewa.
Wiadomo, gdzie miałby trafić pomnik Jana Pawła II, który premier Szydło chce "ocalić od ocenzurowania" – do Sochaczewa. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
"We Francji go nie chcą, Sochaczew przyjmie" – donosi TVP Info. Chodzi o pomnik Jana Pawła II, który od jedenastu lat stoi we francuskim Ploërmel. Teraz Francuzi chcą pozbawić monument krzyża. Przeciwko temu protestuje premier Beata Szyło, która zaproponowała, by monument przenieść do Polski.

"Radni powiatu sochaczewskiego przyjęli stanowisko popierające działania premier Beaty Szydło w obronie pomnika św. Jana Pawła II we francuskiej miejscowości Ploërmel i zadeklarowali jednocześnie możliwość jego przeniesienia do jednej z gmin regionu" – informuje TVP Info.

Sochaczewska starosta Jolanta Gonta poinformowała dziennikarzy tej stacji, że deklarację w sprawie możliwości przyjęcia pomnika papieża Polaka do powiatu przyjęto jednomyślnie. – W tym stanowisku, oprócz tego, że wyrażamy gotowość godnego przyjęcia pomnika, to również popieramy działania pani premier. Dziękujemy jej, że w taki sposób postrzega ten temat, bo jest to dla nas żywotnie ważna sprawa – stwierdziła Gonta. Na razie nie wiadomo, gdzie w Sochaczewie miałby stanąć pomnik, jeśli w ogóle trafi on do Polski. – Na terenie powiatu sochaczewskiego jest wiele godnych miejsc – zaznaczyła starosta.
Kilka dni temu media szeroko rozpisywały się o pomniku Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii, z którego Francuzi chcą usunąć krzyż. Taką decyzję podjęła Rada Stanu, czyli odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powołano się na przepisy z 1905 roku o rozdziale państwa od kościoła, w myśl których tak ostentacyjne wielkie symbole religijne w przestrzeni publicznej muszą zostać usunięte.

Wywołało to spore kontrowersje, bowiem pomnik papieża Polaka stoi w Ploërmel od 2006 r. Głos w tej sprawie zabrała również premier Beata Szydło i oznajmiła, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji. – Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – stwierdziła szefowa rządu w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Strona francuska odpowiedziała: mer miasta Ploermel w Bretanii, w którym stoi pomnik Jana Pawła II, uznał słowa polskiej premier za wyrazy poparcia dla jego stanowiska.


źródło: Tvp.info.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...