Absurd wagi ciężkiej. Klinika in vitro nie mogła kupić wagi medycznej ze względu na... klauzulę sumienia sprzedawcy

Klinika in vitro nie mogła kupić wagi medycznej ze względu na sprzedawcę, który powołał się na klauzulę sumienia.
Klinika in vitro nie mogła kupić wagi medycznej ze względu na sprzedawcę, który powołał się na klauzulę sumienia. Fot. Shutterstock
Jedna z warszawskich klinik podczas internetowych zakupów musiała dosyć mocno zrewidować swoje plany. Po wysłaniu zamówienia na wagę medyczną jej przedstawiciele dostali odmowę. Ale najważniejszy jest jej powód: powołanie się na klauzulę sumienia przez sprzedawcę.

Tę absurdalny przypadek opisuje portal chcemybycrodzicami.pl. Warszawska klinika leczenia niepłodności FertiMedica potrzebowała nowej wagi medycznej. Wydawałoby się, że nic prostszego: zamówić w odpowiednim sklepie, uiścić należność i czekać na dostawę. Jednak nie w tym przypadku. – Zamówiliśmy wagę medyczną w sklepie internetowym i otrzymaliśmy odpowiedź, że zamówienie nie zostanie zrealizowane – opowiada Marta van der Toolen, prezes zarządu FertiMedica Centrum Płodności. – Koleżanka zadzwoniła, by dowiedzieć się, co stoi na przeszkodzie w realizacji zamówienia.

Sprzedawca sprzętu medycznego stwierdził, że nie może zrealizować tego zamówienia ze względu na... klauzulę sumienia. Sprawdził ofertę kliniki i w jego przekonaniu sumienie chrześcijanina nie pozwalało mu na sprzedaż wagi. Po przeanalizowaniu możliwości prawnych odmowy sprzedaży sprzętu (a raczej ich braku) sprzedawca ostatecznie zgodził się na transakcję. Jednak sama klinika nie czekała i potrzebny sprzęt zakupiła w innym sklepie.

Klauzulę sumienia mogą stosować lekarze, debatuje się także nad takim prawem dla farmaceutów.

źródło: chcemybycrodzicami.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...