Zamachowiec z Paryża tuż po masakrze odwiedził Węgry. Spotykał się tamtejszymi nacjonalistami

Salah Abdelslam miał kilkakrotnie odwiedzać Węgry i spotykać się z tamtejszymi nacjonalistami.
Salah Abdelslam miał kilkakrotnie odwiedzać Węgry i spotykać się z tamtejszymi nacjonalistami. Fot. materiały francuskiej policji
Salah Abdeslam - członek Państwa Islamskiego stojący za zamachem w Paryżu z listopada 2015 roku, w którym zginęło 130 osób - dwa miesiące po ataku był na Węgrzech. Takie informacje podaje węgierski portal Zoom.hu. Doniesienia te wywołały burzę w węgierskiej polityce.

Według informacji portalu Zoom.hu, Abdeslam przebywał na Węgrzech w styczniu następnego roku. Była to jego trzecia wizyta w tym kraju. Terrorysta spotkał się wówczas z przedstawicielami Węgierskiego Frontu Narodowego – skrajnie prawicowej organizacji , która m.in. tłumaczyła na węgierski filmy propagandowe Państwa Islamskiego. Zdaniem anonimowego rozmówcy portalu właśnie to spotkanie mogło być celem jego pobytu na Węgrzech.

Rozmówca portalu dodaje, że węgierskie służby specjalne były umówione z ich francuskimi i belgijskimi odpowiednikami, że jeśli Abdeslam nie popełni na terytorium Węgier przestępstwa wymagającego natychmiastowego działania policji, to mimo międzynarodowego listu gończego nie zostanie zatrzymany. –Gdy Abdeslam rozmawiał z ludźmi Istvana Gyoerkoesa [założyciela Węgierskiego Frontu Narodowego], władze Węgier, Austrii, Niemiec, Francji i Belgii miały czas na zorganizowanie obserwacji bojownika ISIS w całej Europie. Liczono na to, że jeśli uda się go niepostrzeżenie śledzić, to w końcu sam może doprowadzić władze belgijskie do swojej kryjówki - pisze Zoom.hu
Informacje te wywołały burzę w węgierskiej polityce. Przedstawiciele opozycji domagają się pilnych wyjaśnień od węgierskich służb bezpieczeństwa. Przypomnijmy, Salah Abdeslam był jednym z organizatorów serii zamachów w Paryżu w połowie listopada 2015 roku. Terroryści zaatakowali wówczas kilka lokalizacji w stolicy Francji, m.in.: tereny wokół Stade de France czy teatr Bataclan. Zginęło w nich 137 osób.

źródło: zoom.hu/RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...